van Jan Roos, die overleed tengevol ge van de ontploffing van een stoomleiding op de Hr. Ms. Gelder land in 1922 en Elizabeth Cathari- na Kooman). Op 25 oktober 1933 werd het huwelijk gezegend met de geboorte van een zoon. Als reparatie-straatmaker/techni- cus reed hij samen met Piet Dissel ('Proppie' genoemd) op een kleine vrachtwagen met materiaal door de stad om hier en daar on effenheden in het straatwerk te herstellen. Ook bij de vrijwillige brandweer, waar hij en vele colle ga's zich voor aangemeld hadden, stond hij van 1938-1964 zijn man netje. Ook verving hij een tijdje badmeester Piet Band in het zwem badje achter de zeedijk in Oud Den Helder. Bij zijn collega-straatmakers stond hij bekend als 'de Slak', omdat hij het straatwerk heel kalm deed, maar wat betreft het resultaat stak hij met kop en schouders boven hen uit. Hij was een zeer goed vak man, doordat hij het straatmaken van jongs afhad geleerd van een garde straatmakers van de oude stempel, zoals Willem en Leendert Bruin, Kees Pronk, Piet Isakson en Jan en Teun van Til. Ook in de winter was er werk voor de straatmakers. Zij smeerden de deksels van de waterputten tegen bevriezing en hakten wakken in het ijs van de grachten om bluswater op te kunnen pompen bij eventu ele branden. Op de feestdagen van het konink lijk huis werden op de openbare ge bouwen de vlaggen gehesen; ook dit werk werd door de straatmakers gedaan. Daarom kon Cornelis dus met een gerust geweten zeggen: "Ik ben op de Zeevaartschool geweest", dat kon zijn zoon Jan dan ook zeg gen, want die mocht vaak mee 'vlaghijsen'. In de Tweede Wereldoorlog moes ten er na de bombardementen op ruimingswerkzaamheden verricht worden. Dit leverde gekneusde rib ben op toen een 'blindganger' ont plofte op de plek, waar nu het Jut- terspleintje gecreëerd is. Na de oorlog werd er door de distri- butiedienst voor de bevolking voed sel gehaald uit Rotterdam. Dat moest Cor doen, samen met Jaap Immink. In Lisse, op de terugweg naar Den Helder, reed Jaap frontaal met de vrachtwagen met voedsel te gen een tram. Mensen die in de buurt van het ongeluk woonden, in clusief de politie, hadden in zeer korte tijd de vracht etenswaren uit geladen ten eigen bate! Hij voetbalde in de jaren dertig van de vorige eeuw bij Stormvogels als keeper en na de oorlog met een ploeg van de gemeentewerken in de zomeravondvoetbalcompetitie. Hij was lid en fervent supporter van H.R.C. en hielp jaren mee aan de Fancyfair op het Racingveld aan de Sportlaan en in het sportpark 'De Streepjesberg'. Het ergste overkwam hem in 1950, toen zijn echtgenote Nel overleed en hij achterbleef met zijn zoon Jan. Het huishouden werd tot 1954 verzorgd door Tanta Cathrien Lafe- ber, Miny Riedeman en als laatste Corrie v.d. Paal. Ook vader Jan Smit - de schoenmaker - was bij hen in de kost. Cor was ook lid van oud-reddersver eniging 'Moed, Volharding en Zelf opoffering', omdat hij op een zon dag in de winter van 1948 een jon gen uit de Buitenhaven redde bij een zeer lage watertemperatuur. Hiervoor hij werd gehuldigd door het 'Carnegie heldenfonds'. Na een paar jaar verhuisden Cor en Jan van de Westgracht naar de Nar cisstraat om te gaan inwonen bij Marie v.d. Maas, een weduwvrouw met drie kinderen, waarvan Joop nog thuis woonde. Nadat Cornelis in het Gemini Zie kenhuis was overleden aan leuke mie bleken zijn dure leren schoe nen verdwenen. Bij navraag aan de zusterbalie werd gewoon beweerd, dat hij zonder schoenen gekomen was, hoewel hij in het ziekenhuis - als hij uit bed was - steeds op die schoenen had gelopen! Jan Smit 108

Levend Verleden - Den Helder | 2002 | | pagina 8