iger ja- raan je ngen 'riend- dan ook llestelle >ezem- >p de e Man- Ook de literatuur, vooral de toen malige moderne literatuur, speelde een grote rol in ons leven, vooral dankzij een ernstig zieke vriend die jong is gestorven en Freek Ver- mooten heette. Hij las veel, was al tijd opgeruimd en maakte ons en thousiast voor de moderne litera tuur, bijvoorbeeld de gedichten van Paul van Ostayen. De bijgaande foto van de vrienden van Freek is gemaakt voor zijn dood in 1936, ter gelegenheid van zijn verjaardag. De vriendschap met David strekte zich echter verder uit dan het ver enigingsleven, eigenlijk tot al onze vrije tijd. 's Avonds laat bracht Da vid mij thuis of ik hem, maar meestal waren we niet uitgepraat en liepen we ettelijke malen heen en weer langs Weststraat en Zuid straat. Ik herinner me een keer dat we erover spraken wat boeiender zou zijn: een leven aan de kunst of een leven aan de wetenschap ge wijd. David koos onmiddellijk voor de kunst, in het bijzonder voor de muziek, terwijl ik twijfelde. De vriendschapsbanden berustten niet op een gelijke achtergrond, want terwijl ik nog leerling was van de gemeentelijke handelsdagschool en later van de kweekschool voor onderwijzers, was David al jong aan het werk als steendrukker bij Druk kerij Het Noorden in de Stakman- bossestraat. Ik heb daar toen wel eens rondgekeken en gezien hoe min of meer bekende kunstenaars hun tekeningen op de steen maak ten waarna ze werden afgedrukt. Tal van toen gemaakte steendruk ken, ondermeer voor grote scheep vaartmaatschappijen, zijn nu een geliefd verzamelobject. Door het musiceren op kerkelijke bijeenkomsten wist ds. Borghardt dat David een hele mooie stem had. Toen de befaamde zanger Laurens Bogtman na een concert in Den Helder bij hem logeerde vertelde hij dat. Bogtman wilde David wel De vrienden van Freek Vermooten. Staande v.l.n.r.: Jan Reinier Bremer, Piet van Streyen, Bram Koopman. Zittend v.l.n.r.: Jaap Wezel man, Kees van Strien, David Hollestelle, Simon Agaart. Helder rhui- dilver- d, rd een ar het iet een de re- wam eerste aomver- den de solo werd rken om deren en d. Ora- nd en iio. ssionen ionen bouw In aar, iorst genten nee. aanbie- let Con- even en is iets ncerten. loll als te heeft erden mdat er linder nen Vereniging, die een eigen ge bouw in de Spoorstraat had. Daar werden bijbelbesprekingen en dis cussies over tal van onderwerpen gehouden; er werden ook gedich ten voorgedragen en er werd gemu siceerd. Bij dat laatste speelde Da vid altijd een grote rol, want zingen deed hij heel graag en veel, ook bui ten de CJMV. Ik herinner me dat mijn moeder maar hoefde te zeg gen: "David, zing dat lied nog eens" of hij stond op en begon. Dankzij de orgellessen die ik van mijn twaalfde tot mijn zeventiende jaar kreeg van de vader van Feike Asma, kon ik hem daarbij op het harmoni um begeleiden. Er waren trouwens veel muzikale vrienden en vriendinnen. Karei Ko kelaar, de latere kapelmeester van de Amsterdamse politiekapel, speelde prachtig viool, terwijl zijn zusters hele mooie stemmen had den. We gingen regelmatig musice ren bij andere verenigingen en in kerken; dit laatste bijvoorbeeld in de adventstijd. 105

Levend Verleden - Den Helder | 2002 | | pagina 5