De Helderse zanger David Hollestelle (1916-2001) "De basbariton David Hollestelle is zaterdag in zijn woonplaats Hil versum overleden. Dat heeft een zoon gisteren gemeld. Hollestelle, die zijn grote tijd beleefde in de ja ren vijftig en zestig, is 84 jaar ge worden. David Hollestelle verleen de jarenlang zijn medewerking aan de 'Mattheüs Passion' en de 'Jo- hannes Passion' in Amsterdam (Concertgebouw) en Naarden. Hij zong dan veelal de Christuspartij. Hollestelle maakte lang deel uit van het Vocaal Ensemble van de NCRV. Ook trad hij veelvuldig als solist op in binnen- en buitenland. Hij zong dan onder meer Schu- bertliederen en af en toe negro spirituals. De loopbaan van Hollestelle begon relatief laat. Na een kantoorbaan op de marinewerf in Den Helder be gon hij in 1947 als korist bij de Ne derlandse Radio Unie. Na het win nen van een concours werd hij veel gevraagd. Zijn bekendheid dankte hij voor een groot deel aan de ra dio." Aldus dagblad Trouw op 24 april 2001. In de edities van het Noordhollands Dagblad stond on geveer dezelfde tekst, al vermeldde deze krant uiteraard nog wel dat hij les gekregen had van de Langedij- ker Laurens Bogtman. Helemaal juist was dit niet, want deze bariton was afkomstig uit Oudkarspel. Wel had nog vermeld mogen worden dat Laurens Bogtman (1900-1969) David Hollestelle heeft 'ontdekt', zij 't dan 'vrij laat'. Hoe dat toeging be schrijft de weduwe van David Hol lestelle, Catharina Verbey in een bij dit artikel afgedrukte brief, geda teerd 19 augustus 2001, aan onder getekende. Haar lezing over het gezang van een David Hollestelle op leeftijd. ï°3 contact met Bogtman is enigszins afwijkend van die van Davids jeugdvriend, de onderwijzer en la tere directeur van de Alkmaarse Handelsschool en universitair hoofddocent dr. C.A. Koopman. Maar duidelijk is dat ds. J. Borg- hardt, predikant van de toenmalige Hervormde Palmstraatkerk waar David Hollestelle lid van was, een cruciale rol speelde. De Helderse Courant van 6 novem ber 1947 vermeldt: "De heer David Hollestelle, die als bariton-solist reeds aan een aantal bijeenkomsten hier ter stede met veel succes heeft meegewerkt, is met ingang van 7 november 1947 verbonden aan de AVRO. Voorlo pig zal hij optreden in het a capella koor, maar het is niet uitgesloten dat hij binnen afzienbare tijd als solist voor de microfoon zal optreden." David Holles telle werd op 13 oktober 1916 in Den Helder geboren. Zijn vader Johannes Hollestelle was werkzaam bij de Koninklijke Marine. De kinderen Hol lestelle waren, voor zover mij bekend, alle maal muzikaal. Tot mijn vroeg ste herinnerin gen behoort het ontroerende jonggestorven broer van David, die in de jaren kort voor de Tweede Wereldoorlog (i940-'45) als vrijge zel in een woonbootje aan de Bin nenhaven woonde. Vooral op een stille zomeravond klonk zijn me lancholieke zingen schitterend over het water tot aan het huis waar ik woonde tegen het binnentalud van de Buitenhaven. David herinner ik mij van kort na de oorlog. Hij woonde toen met zijn jonge gezin - hij was getrouwd in 1942 - aan de Burgemeester Houwingsingel, een paar huizen vanaf de woning van mijn school vriend Willem van der Eyk. Ik zie 'em nog in 't zonnetje op z'n hur ken zitten voor zijn huis, terwijl hij probeerde een van zijn kinderen een banaan te voeren. Bananen wa- AA

Levend Verleden - Den Helder | 2002 | | pagina 3