Boekaankondiging A. Haartsen en C. ten Oever-van Dijk, 'De cultuurhistorie van de Kop van Noord-Holland en Texel' "De manier waarop de mensen in het verleden in het gebied geleefd en gewerkt hebben, heeft sporen achtergelaten in de steden, de dorpen en het landelijke gebied. Vaak zijn die sporen nog heel goed herkenbaar, soms ook zijn ze door latere ontwikkelingen vrijwel geheel uitgewist. En soms zijn ze er nog wel, maar liggen ze onder de grond in de vorm van bodemsporen of funda menten". Zo beginnen de auteurs Adriaan Haartsen en Corrie ten Oever - van Dijk het boek 'De cultuurhistorie van de Kop van Noord-Hol land en Texel', een uitga ve van de provincie Noord-Holland. Hun beschrijving van de ken merkende cultuurhistori sche waarden in het noordelijke deel van onze provincie is de laat ste in een reeks van zes. Eerder verschenen de boeken en kaarten van de regio's Gooi en Vechtstreek, Kennemer- land, de Meerlanden (inclusief Amsterdam), Zaanstreek Water land en Westfriesland. Met de pre sentatie van het boekwerk en de kaarten (op cd-rom) in de Michaëlskerk in Oosterland is het project afgerond en de gehele pro vincie in kaart gebracht. Op deze manier hoopt het provinciaal bestuur in samenwerking met onder andere een aantal gemeen ten en met de rijksdiensten voor Monumentenzorg en Oudheidkun dig Bodemonderzoek, bouwwer ken, archeologie en landschappe lijke waarden, zowel boven als onder de grond, voor de toekomst veilig te stellen. In Den Helder zijn het vooral de vestingwerken en forten van Stel ling Den Helder die op de waarden- kaart door de provincie van belang numenten bij de rijksdienst is afge rond. Ook moet opgemerkt wor den, dat de archeologische kaart in de toekomst nog een verdere invul ling krijgt zodat de zogenaamde witte plekken wel eens van archeo logisch belang zouden kunnen wor den. worden gevonden. Verheugend is ook, dat afwateringen als de Dog gersvaart en de Korte Vliet, evenals verkavelingen en het wegenpatroon van de voormalige polder het Koe gras van waarde worden bevonden. Met toekomstige stadsuitbreidin gen zal daar dus rekening mee ge houden moeten worden....! Verder vallen onder andere de vermeldin gen op van de Helderse Zeewering, de Zanddijk en de Koegras Zeedijk. Spijtig genoeg zijn de rijksmonu menten (nog) niet opgenomen. Dit gebeurt in een later stadium wan neer een actualisering en digitalise ring van het bestand aan rijksmo Het boekwerk is, inclusief de fraaie digitale waardenkaart op cd-rom, voor 15 te koop. Inlichtingen zijn te verkrijgen bij de provincie Noord-Holland, telefoon 023 5143490. In totaal worden er 7500 exemplaren gedrukt. Rens Schendelaar 129

Levend Verleden - Den Helder | 2002 | | pagina 29