Hedendaagse Historische Voorvallen (HHV) Op verzoek van vele leden keert deze rubriek na (te lange) onder breking weer terug in "Levend Verleden". Op 15 november 2001 is het geheel gerenoveerde "vliegersmonument" in de 2e Vroonstraat onthuld. Dit gedenkteken was in augustus 1945 opgericht voor twee vliegeniers van de R.A.F., die daar op 18 juli 1943 zijn omgekomen in hun neergestorte vliegtuig. Het voormalige in 1911 gebouwde kledingmagazijn van de Land macht, vroeger aan het begin van de Fortweg naar Erfprins, thans lo catie J.van Heemskerckstraat, heeft een nieuwe bestemming gekregen en is daardoor gespaard voor de sloop. Na se dert 1945 dienst gedaan te hebben als kantoor open bare werken, Marechaussee kazerne en ex pressiecen trum is het thans onder dak voor enke le welzijnsin- stellingen. Het hiervoor genoemde ex pressiecen trum, met de naam "Triade", is verhuisd naar de daar voor verbouw de christelijke ulo/mavo, de Koningin Wilhelmina -school aan de Middenweg. De Wethouder van Loo- school in de Klaasduitstraat in Oud-Den Hel der is gesloopt. Daarvoor in de plaats verrees een fraai apparte mentencomplex met de naam "Vil la Van Loo". Op voorstel van het HH V-lid W. Kalkman heeft het gemeentebe stuur het plantsoen, waarin het mo nument "Voor hen die vielen" thans een prominente plaats heeft op de nieuwe rotonde bij de water toren, de historische naam "De Vijfsprong" gegeven. Deze naam stamt uit de tijd dat op die plek vijf wegen tezamen kwamen in de toen nog lege Helderse polder. De voormalige Vakschool voor meisje aan de Middenweg, die ook enige tijd de naam "Vijfsprong" heeft gedragen en daarna het vor mingscentrum "De Boeg" werd, is geheel gerestaureerd door de Hel derse firma Luc van der Wal en blijft nu in volle glorie behouden voor onze stad. Op 2 februari 2002, de dag van het koninklijk huwelijk, had in de Kroonpasage in de Spoorstraat een bijzonder geslaagde bijeenkomst plaats van Nieuwediepers die kort - of langgeleden - een koninklijke onderscheiding ontvingen. Het gerestaureerde vliegersmonument. 127

Levend Verleden - Den Helder | 2002 | | pagina 27