Uit: placht hij die voor nadere referte in een zak van zijn colbert te steken. Dat was net zö afdoend om iets zoek te maken als de werkwijze van die officier van administratie, waar van werd verteld dat hij vervelende nota's van het departement in het archief-der-onbegri j pelij ke-stuk- ken" deponeerde; en dat was: naar buitenboord door het hutpoortje. Maar toen er rappel en "het heeft mijn aandacht getrokken" van des ministers zijde kwam om een ant woord op een zeer belangrijk epis tel hebben wij (de griffier in de eer ste plaats) dagen gezocht naar dat stuk; dat tenslotte werd gevonden achter de deur in een oud jasje, dat de direkteur aantrok als hij in het dok onder een schip wilde gaan en druipwater en verfspatten vreesde. Zoals over de hele werf, was ook in de direktiekamer nog veel herinne ring aan de reeds jaren geleden af getreden direkteur, Ir. Rappard, een zeer markante figuur over wie nog verschillende annecdotes gang baar waren. Met een kritisch oog bezag hij de marine met een: "ja, ja"!, nu hadden zij de huisvlijt, toen de Zweedse gymnastiek en nu heb ben zij de sport. Welke nieuwighe den hij als een soort ziekten zag, die wel weer zouden over gaan, of een mode naar model van buiten landse marines. Vandaag zou hij de "inspraak" genoemd hebben. De Rijkswerf kreeg maar weer last van die nieuwigheden, omdat er weer van alles nodig was; om kort er op weer vergeten te worden. Inder daad waren daarvan in magazijnen bewijzen te vinden. De direkteur woonde in het "Paleis", het com- mandementsgebouw aan de bui tenhaven en er werd gezegd dat door elke dag middels een andere poort of ingang naar binnen of bui ten te gaan hij zonder veel moeite een overzicht over het bedrijf hield; waarbij verteld werd dat hij een per soonlijke "geheime" ingang door een hek bij de keersluis had. Onge twijfeld was streven naar "nieuw bouw" op zijn werf ook voor Ir. Vis- man iets vanzelf sprekends en de concurrentie van de goedkoper wer kende particuliere werven en de on voldoende geworden outillage (Wil lemsoord had nooit grote bouwhel- ling) maakte dat de aanbouw van zelfs kleinere eenheden een zeld zaamheid was geworden. Het laat ste was in deze periode het torpedo- werkschip "Mercuur" (225 ton wvp), dat 26 februari 1935 op stapel gezet op 1 juli 1936 in dienst kwam. Een stoomschip, dat later in 1960 nog motorschip is geworden. So- lied en degelijk en de werf was er trots op geweest; de direkteur niet het minst! Wij zullen de direkteur, die een zaakje van de tuchtraad onderhan den heeft, in gesprek laten met de officier van politie en het arsenaal verder gaan bezien. Terloops zij aangetekend dat die tuchtraad1) een orgaan was, dat bedrijfsvergrijpen, zoals dagdieverij, behandelde en waarin ook lager werfpersoneel zit ting had. Deze raad kon de straf van "wandelen" opleggen, dat wil zeggen een of meer dagen verlof zonder loon. Een straf die moeder- de-vrouw zwaarder trof dan de de linquent zelf. Een merkwaardig heid van tuchtcollege was, dat de le den-werknemers crimineler oor deelden dan de voorzitter (wiens plaats de chef-arsenaal enkele ma len moest bezetten) en die min of meer als verdediger ambtshalve op trad om de zaak als het kon met een standje af te doen. x) De tuchtraad of z.g. dienstcom missie had in 1936-1937 een viertal leden werknemers, vert. de Christ. Bond, de Rooms Kath. Bond en de Neutrale Bond ("Onderling Be lang"). Wordt vervolgd. Arsenaal, indrukken van de Rijks werf Willemsoord uit de jaren 1936-1937, door A.G. Vromans kapitein ter zee b.d. (Amstelveen 1970). Blad 7 t/m 9 hoofdstuk: De Direc tie. Het manuscript is aanwezig op het Instituut voor Maritieme Historie van de Koninklijke Marine te Den Haag en bevindt zich in de 'Collec tie Vromans'. In de tekst zijn geen verbeteringen aangebracht. Met dank aan de heer M. A. van Alphen. De foto bij dit artikel maakt geen deel uit van het oorspronkelijke manuscript. 126

Levend Verleden - Den Helder | 2002 | | pagina 26