Arsenaal, indrukken van de Rijkswerf Willemsoord uit de jaren 1936-1937 Deel 2 - De Directie I25 In verband met de opzet van dit opstel zal als aangegeven, slechts een enkel woord aan de leiding van de Rijkswerf worden gewijd. De Directeur Ir. Sierik Visman, hoofdingenieur van Rijkswerven, was een oudzeeofficier (verliet in 1919 de zeedienst) en zover ik weet de eerste directeur uit het corps zeeofficieren stammende. Hij verving per 1 januari 1933 de hoofdingenieur Bijl. De directie had haar kantoor in een nieuw bouw, een afschuwelijke schuur vergeleken met de oude gebou wen, waarin tevens de grif fie, de loonad ministratie en de magazijns- dienst waren gevestigd. Daardoor was weer een flink stuk van de open ruimte op het werfter- rein verloren gegaan. Direc teur Visman werd er van beticht, dat hij een "boetjes- bouwer" was, dat wil zeggen dat onder zijn regiem, wan neer dat nodig werd, allerlei klei nere loodsen en werkplaatsjes werden bijgebouwd in plaats van het moderniseren van bestaande oude gebouwen en dat hij daar mede de werf een zeer slordige aanzien gaf. De waarheid was, dat er geen geld genoeg was voor fraaiere oplossingen. In het alge meen had de directeur niet veel dagelijkse bemoeingen met de arsenaalsdienst en de annexen, terwijl bovendien de chef-arsenaal terzake van mobilisatie-aangele genheden onder de Commandant der Marine stond en dus twee chefs had. Hoe de verhouding op papier er uitzag, werd mijn voor ganger noch mij duidelijk. Zo gaat dat met functies met een lange voorgeschiedenis. De chef-ar senaal was ten tijde ook waarne mend directeur en zo kwam hij wel zeer waardevolle ervaring, die mij later te Batavia als chef-materieel belast met de zaken van het Marine Etablissement te Soerabaja zeer goed van pas is gekomen. De grif fier J.H.L.Trousselot, was zeer ter dege op de hoogte, ondermeer wat betreft de soms weinig vlot verlo pende kwesties met de afdeling Ma terieel van het departement in Den Haag; waar ook Bureau Comptabili teit van het materieel der Rijkswer ven, onder de administrateur J.F. Graadt van Roggen, gevestigd was. De griffier was een uiterst behulp- Rijkswerf Willemsoord omstreeks 1900. te zitten aan diens bureau om lo pende zaken te doen. Eenmaal is dat, wegens een ongeval van Ir. Vis man bij een bergtocht, verschillen de weken het geval geweest en toen bleek hoe weinig men als actief zee officier eigenlijk weet van de inter ne gang van zaken bij een werf. Voor mij persoonlijk was dit een zaam adviseur. Zonder hem was het waarschijnlijk niet gelukt de functie van waarnemend directeur behoorlijk waar te nemen. Zoals elk mens had ook directeur Visman zijn kleine eigenaardigheden; wan neer er een brief op zijn tafel kwam, waaraan behoorlijk aan dacht besteed moest worden, dan

Levend Verleden - Den Helder | 2002 | | pagina 25