Helder se Courant gebruikt, die in "werkbare" papiertjes gescheurd was. Harry: Maar voordat je de Courant ver scheurde had je toch wel de span nende verhalen van de drie hondjes Pim, Pam en Pom gelezen? We kaartten met sigarettenmerken, hele dozen vol had ik ervan. Met knikkeren speelden we 'uppie letst'. We maakten een putje door een geel steentje van de stoep los te peuteren. Je had een favoriete knik ker en dat was "de bom". We speel den dan ook pikkertje bom. Voet ballen deden we met elkaar en te gen elkaar. Tegen elkaar, dan be hoorde ik bij de Schagenstraat en jij bij de Basstraat. Laten we even ver geten wie er toen gewonnen had. Jij zat toch op de "achterschool" van de Parallelweg? Dick: Ja, dat was school 6, ook wel de "achterschool" genoemd. Over voetballen herinner ik me, dat we op een schoolvoetbaltoernooi tegen de "voorschool" van meester Kra mer moesten. Dat moesten we win nen en daarvoor had meester Net- tinga ons bij een overwinning een chocoladereep beloofd. Meester Kramer brulde zijn ploeg toe, maar meester Nettinga deed dat nog har der en met de chocoladereep in het vooruitzicht hebben wij de wed strijd ook gewonnen. Jij zat op een andere school? Harry: Ik zat op school 14 op de West straat; de school staat er nog en daar was het hoofd ook een meester Kramer en verder kan ik me mees ter Verfaille, juffrouw Brands en juffrouw de Wit herinneren. In de herfst werd de grote kolenkachel geplaatst en soms mocht je daar de kolenkit voor vullen, of een stapel turf halen. In de lokalen hingen als verlichting van die grote bollen van lampen. De school had geen speelplein; we speelden op de stoep vóór de school. Naast de school woonde dokter Van der Most. Ook ging ik tegen de avond met m'n vader achter op de fiets naar de Marinierskapel kijken, die soms door de straten van Den Helder marcheerde. Waar ter wereld was het mooier dan een taptoe te horen van stafmuziek met walmende fak kels, gedragen door matrozen en met de mooiste klanken uit de koperen instrumenten van de mu zikanten. Weer thuis gekomen zat m'n moeder naar de radio te luiste ren, een grauw kastje met wel vier zenders! Later hoorde ik dat het ra diodistributie was. Dick: Maar onze buurt is gesloopt. Er moest ruimte gemaakt voor een doorbraakweg. De gemeente vond onze buurt een vervallen woonwijk. Logisch als de gemeente al jarenlang had verkon digd, dat de buurt gesloopt zou worden. De doorbraakweg, later Beatrixstraat genoemd, is nu een straat die zijn functie helemaal ver loren heeft. Men probeert nu zo veel mogelijk verkeer tegen te hou den. Over tegenstellingen gespro ken. De nieuwbouw moest er ko men, en hoe; wat lelijk! Veel ge meentebestuurders werden uitge nodigd om te laten zien hoe het in onze ogen nou juist niet moest. Weinig bewoners gingen terug naar hun oude buurt. Het was hen niet kwalijk te nemen. Maar Harry, het is niet terug te draaien en ik wil de nare smaak met je wegnemen door je op een ijsje van Laan te trac- teren, oké Coversstraat-hoek Coversdwarsstraat met slagerij Toes, later Twisk 120

Levend Verleden - Den Helder | 2002 | | pagina 20