Jeugdherinneringen... Na tweeënveertig jaar in het Gooi gewoond te hebben zijn wij weer naar Den Helder gekomen. Coby, m'n vrouw, was de grote aangeef- ster hierin, maar het is een goede keus geweest. Op een van de eerste avonden van de H.H.V. die ik bezocht, kwam ik Dick Makelaar tegen. Ik vertelde hem dat ik plannen had om onze oude buurt te gaan beschrijven en de namen van de bewoners van toen te achterhalen. Dick vond het een leuk idee, zou ook herinneringen noteren en ik zou er een verhaal van maken. Veel gegevens haalde ik uit het adressenboek van 1948, dat me aangeleverd werd door Aard Kra mer. De nog ontbrekende gege vens kwamen van de Dukertjes en van m'n broer Joop. Het is het verhaal van een gelukki ge jeugd, ombekommerd spelen met m'n vriendjes in een buurt, waar geen herinneringen van bewo ning van toen meer te vinden zijn. Een oude, arme buurt, waar in heel wat huizen nog op petroleum werd gekookt, gas was te duur. Een buurt met stoepen van gele steentjes, waar de bewoners op een mooie zo meravond hun stoelen buiten zet ten om met elkaar nog wat na te ge nieten. Een buurt van arbeiders en tolerantie ten opzichte van elkaar. Een buurt waar ik een heel prettige jeugd heb gehad. Lees dit verhaal en droom met mij terug naar die tijd. Harry van Brussel Harry van Brussel en Dick Make laar, de schoffies van toen, nemen je mee naar hun buurt van toen, de Sluis- dijkstraatbuurt van 2948-1949. Ga je mee Dick: Harry, jij woonde in de Sluisdijk straat tussen Zuidweg en Bekebre- de en speelde altijd in de Schagen- straat. Harry: Ja, want mijn moeder vond de Sluisdijkstraat te druk. Er reden veel te veel fietsers doorheen. Ons achterom kwam uit in de Schagen- straat, daar speelde ik altijd. In de Gravenstraat, waar op de hoek van de Sluisdijkstraat het sigarenwin keltje van Van Loo was en iets ver der de eierhandel van Hanse, te Sluisdijkbuurt. genover loodgieter Van Dam, daar speelde ik nooit, omdat ik er geen vriendjes had. Dick: En als ik terugdenk aan die tijd, ruik ik de bakkerij van de Een dracht weer die iets verderop zat. Het brood mocht niet voor 10.00 uur bezorgd worden en alle bak kerskarren stonden daar 's mor gens voor de deur. De Jodenkoeken waren daar erg lekker. Harry: Ja, en we liepen daar wel rond om een hand koekkruimels te krijgen. Schuin tegenover de Eendracht zat steenhouwer Duivelshoff. Nu nog even terug naar de Sluisdijkstraat hoek Schagenstraat. Tegenover Be- 118

Levend Verleden - Den Helder | 2002 | | pagina 18