'Wat ik nog weet herinneringen van een oud-stadgenoot Koningstraat, verkiezingsuit- slag 1937: Met de gemeente raadsverkiezin gen van maart 2002 al achter ons - waar van wij op de televisie nog dezelfde avond de uitslagen van alle belangrijke steden van ons land te zien kregen - gaat er bij het zien van deze foto wel een wereld open, over hoe dat in de 'dertigerja ren' van de vorige eeuw ging. De Helderse Courant in de Ko ningstraat was de centrale plaats waar de uitslagen op een bord be kend gemaakt werden. Het was een hele organisatie om aan die uitsla gen te komen. Ik was toen leerling bij drukkerij De Boer in de Ko ningstraat, de drukker van de Hel derse Courant, en het was een eer om een stembureau aangewezen te krijgen om de uitslag op te halen en zo vlug mogelijk naar de krant te brengen. In het stembureau kon je behulpzaam zijn bij het openvou wen van de stembiljetten en het op de grond uitleggen per politieke partij in vakken die met krijt waren afgetekend. Er moest zorgvuldig gekeken worden of de rode stip goed was aangebracht. Er waren kiezers die hun ongenoegen ken baar maakten met een grote kras of met een opmerking als 'het is alle maal rotzooi', enz. Dan kwam de telling en die moest weer kloppen met het aantal uitgebrachte stem men. Daarna werd het procesver baal opgemaakt en kon de koerier zo snel mogelijk naar de drukkerij. Alle voorbereidingen waren al ge maakt, zoals het bord aan de gevel. Arie Bakker, op de foto met hoed, had een bakje met losse nummers van 1 tot en met 10, stijfsel en kwast en zo werden alle stembureaus met de daar gebleken politieke voorkeur zichtbaar voor de samengestroom de massa. De reacties bleven niet uit bij een verrassende uitslag. Zo'n foto geeft toch een aardig tijdsbeeld. Het is opvallend, dat er zoveel hoeden werden gedragen en dat het uitsluitend mannen waren die politieke belangstelling hadden. Aan de rechter huizenkant is een politieagent zichtbaar, die een smalle passage moet openhouden. En thans, géén drukkerij meer, géén fruitwinkel van Matveld, géén kapper De Man en géén Bijbel- school... Gelukkig is het recht onze stem uit te brengen wel gebleven! Hoewelzonder het rode potlood, maar met de stemcomputer. DickAbbenes "3

Levend Verleden - Den Helder | 2002 | | pagina 13