zeer aimabel mens die 't gewoon leuk vond geïnteresseerde mensen te helpen. Wat mij uit die beginja ren vooral is bijgebleven is, behalve zijn worsteling met de oorzaken van de middeleeuwse overstromin gen, zijn zoeken naar de oorzaak van het stroommechanisme in de buitendelta van het Marsdiep. An ders gezegd: hoe kon het dat geulen in de loop der tijden telkens weer ontstaan onder de Huisduiner kust en vervolgens met de wijzers van het uurwerk 'omzwaaien', waarbij de zandbanken voor de ingang van het zeegat 'aanhelen' aan de zuid kust van Texel? Het zou te ver voeren ook maar het begin van een poging te wagen zoiets als een antwoord op deze vraag te geven. Ik weet alleen dat hij het geprobeerd heeft onder het motto: 'Het is beter de kans van misduiding te lopen, dan geen op lossing van de problemen te wagen of zelfs de problemen in het geheel niet te stellen'. Kennemer dijkgeschiedenis Na publicatie van 'Spel van land en water om Huisduinen en Den Hel der' en 'Transgressie en waterke ring in het verleden van de Kop van Noord-Holland' in de 30e bundel van het Westfries Genootschap (1963), begon Westenberg aan zijn boek over de Kennemer dijkge schiedenis. Het kwam goed uit dat ik inmiddels niet alleen naar Alk maar verhuisd was, maar vooral dat ik na verloop van tijd ook een auto gekocht had. Want de Anna Pau- lownapolder en de Zijpe waren van uit Nieuwediep nog wel te 'befiet- sen', maar de Kennemer dijken per fiets gaan bezichtigen was toch wel wat veel gevraagd. Zo gingen we dus per auto en het is typerend voor zijn enthousiasme, dat hij mij zo ver wist te krijgen enige 'deelstu dies' voor zijn boek te publiceren. Uit zijn tenslotte in 1973 in druk verschenen 'Kennemerdijkgeschie- denis' blijkt hoezeer in de tien ja ren na zijn publicaties over de Noordkop het inzicht in samenhan gen en ontwikkelingen in door wa ter beheerste en door de mens ver dedigde en herwonnen kustgebie den is geëvalueerd. De grote ver dienste van Westenberg, aldus die andere gigant dr. Henk Schoorl, ligt in het methodisch onderzoek van deze ontwikkelingen, de vele facetten daarvan en de exacte karte ring van fasen van kustverlies en landwinning. En hij voegde er nog aan toe: 'Het werk van Westenberg heeft nieuwe wegen geopend. Het verschafte een stuk duidelijkheid vooral in zake de Kop van Noord- Holland, welk gebied tevoren histo- risch-geografisch gezien Niemands land was geweest'. Volledigheidshalve wil ik tenslotte nog opmerken, dat behalve zijn his- torisch-geografische publicaties, dr. J. Westenberg ook nog talrijke arti kelen schreef op plantkundig, visse rij-biologisch, wiskundig en biblio grafisch terrein. De lijst die Ab Dral als bijlage toevoegde aan zijn 'In Memoriam', bevat over een periode van ruim een halve eeuw (1924- 1977) in totaal 55 publicaties. Jan T. Bremer Literatuur A. Dral, In Memoriam dr. Jacob Wes tenberg (1905 -1977) Vakblad voor biologen 57 (1977), pag. 216-219 H. Schoorl, Jacob Westenberg, in: Hol land, regionaal historisch tijd schrift, 15e jaargang, nummer 3-4 Juni/augustus 1983, pag. 164 -174 84

Levend Verleden - Den Helder | 2002 | | pagina 8