Jacob Westenberg, historisch geograaf aan het Nieuwediep Het is al weer een kwart eeuw geleden dat dr. Jaap Westenberg (1905-1977), de man die als eerste de geografische ontwikkeling van het (voormalige) eiland Huisdui nen aan de hand van oude kaarten reconstrueerde, overleed. Behalve een in memoriam in het vakblad voor biologen door Ab Dral en een overzicht van zijn historisch geografisch werk door Henk Schoorl in het regionaal historisch tijdschrift 'Holland' enkele jaren later, is er in Den Helder zelf wei nig aandacht aan zijn werk besteed. De Helderse Historische Vereniging werd pas in 1988 opge richt. En hoewel diverse auteurs van artikelen in het tijdschrift van de vereniging dankbaar gebruik gemaakt hebben van het pioniers werk van dr. Westenberg, is nog niet eerder een poging gedaan een overzicht te geven van zijn histo- risch-geografisch werk. Levensloop Jacob Westenberg werd op 28 fe bruari 1905 geboren in Estland, waar zijn vader werkzaam was voor een Zaanse houtimporteur. Bij het uitbreken van de Eerste Wereldoor log (1914-1918) keerde het gezin Westenberg naar Nederland terug. Na zijn middelbare schoolopleiding te Zaandam, studeerde Jacob Wes tenberg biologie aan de Universiteit van Amsterdam, waar hij in 1935 promoveerde tot doctor in de biolo gie. Vervolgens vertrok hij naar Ne- derlands-Indië waar hij als visserij- bioloog werd aangesteld aan het In stituut voor Zeevisserij in de hoofd stad Batavia (Jakarta). Tijdens de Tweede Wereldoorlog (1940-1945) raakte hij in Japanse krijgsgevan genschap. Na de oorlog was hij nog enige jaren (1948-1950) werkzaam als visserij-bioloog in de Molukken (Makassar). Terug in Nederland vond hij werk als bibliothecaris aan het Zoölogisch Station te Nieuwe diep. In deze periode verdiepte hij zich meer en meer in de mogelijke oorzaken, de samenhangen en de gevolgen van de processen die tot de veranderingen in het kustgebied van (de Kop van) Noord-Holland hebben geleid of, zoals hijzelf zei in de 30e bundel van het Historisch Genootschap 'Oud West-Friesland' die geheel aan Huisduinen/Den Helder gewijd was (1963): 'Spel van land en water om Huisduinen en Den Helder'. Eiland Huisduinen Al zeven jaar eerder, in 1956, had Westenberg in het tijdschrift van het Koninklijk Nederlandsch Aard rijkskundig Genootschap een uit voerig artikel van ruim twintig pagi na's met tien foto's van oude kaar ten en negen kaarttekeningen ge publiceerd, getiteld 'Oude kaarten en de geschiedenis van het voorma lige eiland Huisduinen'. De auteur was uitgegaan van een topografi sche kaart, waarop de naoorlogse stadsuitbreidingen van Den Helder nog niet voorkwamen en waarop oude verkavelingen en dijkrestan- ten enige houvast boden bij de re constructie op grond van vergelij king met oude kaarten. Hij was niet de eerste die probeerde aan de hand van oude kaarten - in zijn ge val een kaart van Adriaen Antho- nisz. Uit 1571- het landverlies en de vormveranderingen in de loop der tijden te reconstrueren. Dat zegt hij ook eerlijk in zijn inleiding, maar hij vertelt er direct bij wat er aan eerdere pogingen, zoals die van G. de Vries (1863) en A.A. Beekman (1903) naar zijn mening mankeer de. Verder teruggaan dan tot om streeks 1550 achtte hij op basis van het bestaande kaartmateriaal 'niet verantwoord'. Veel verder dan de constatering van kustverlies aan de west- en noordzijde en van land- winst door inpoldering van aanwas sen aan de oost- en zuidzijde van het eiland en van een keurig over zicht van de hem bekende oude kaarten kwam de auteur toen nog niet. Maar dat veranderde al snel toen hij begonnen was aan de stu die 'Oude kaarten en de geschiede nis van de Kop van Noord-Holland'. Kop van Noord-Holland Deze studie, verschenen als verhan deling der Koninklijke Nederlandse Akademie van Wetenschappen (Amsterdam, 1961), vormt niet al leen een uitbreiding van de eerste in ruimtelijk opzicht, maar vooral ook naar inzicht. Want het zijn niet alleen oude kaarten, maar vooral ook archeologische gegevens, zowel bodemvondsten als luchtfoto's die nauwgezet bestudeerd werden. Al lerlei bodemvondsten, van aarde- werkresten tot benen schaatsen en van oude dijkresten tot verdronken kerkhoven, gaven inzicht in de i2e en i3e eeuwse overstromingen van het gebied tussen Huisduinen, Cal- lantsoog, Wieringen en de West- friese Zeedijk. Helaas had Westen berg nog weinig kennis van geolo gisch onderzoek waarbij grondbo ringen inzicht kunnen verschaffen 82

Levend Verleden - Den Helder | 2002 | | pagina 6