Helderse herinneringen Inhoud De brand bij Oudkerk en Van Praag Het moet volgens mij 1919 zijn gebeurd. Ik was toen 5 jaar, maar toch herinner ik me nog vrij veel van die gebeurtenis, misschien ook doordat er in latere jaren door mijn ouders, fami lie en kennissen nog wel eens over is gepraat. Ik woonde in het begin van de Breewaterstraat. Mijn vader was beheerder, later eigenaar van de fa. Troost op de hoek van de Spoorstraat en de Breewaterstraat. Het atelier lag in de Breewaterstraat en daarnaast was ons woonhuis. Ik herinner me nog dat ik op de schoot van mijn grootmoeder zat te kijken naar de brandende stuk ken textiel die over de daken van de overburen vlogen (groentewinkel van Postma). Ook weet ik nog dat er met de hand werd gepompt. Om in de maat te blijven zongen de brandweer mannen er een liedje bij: 'Aan de oever van de snelle vliet'. Later, als ik dat liedje hoorde, dacht ik altijd aan de brand bij Oudkerk en Van Praag. Er werd gezegd dat de brand was ont staan door de kerstversiering. De zaak van Van Praag is later weer opge bouwd en daarna is er een bioscoop gebouwd. Helaas kan ik niet zeggen welke familie Van Praag eigenaar was van de zaak. Ik heb van de HBS en een tennisclub eens een Jo van Praag gekend (ze had een broer GerritIk geloof wel dat deze familie iets met de winkel te maken had, maar als ik me goed herinner kwam de naam Van Praag vóór de oorlog in Den Helder wel meer voor. Ook de naam Neels is mij niet onbekend. Na de oorlog heb ik echter niet zoveel contact gehad met Den Helder; uit die tijd kan ik dus niets vertellen. S.J. Brunner-Wiegel, Bloemendaal Links, pand met toren firma Troost. 78 Van het Bestuur 79 Van de redactie 80 Boekbespreking 82 Jacob Westenberg, historisch geograaf aan het Nieuwediep 85 Dijk 88 Arsenaal, indrukken van de Rijkswerf Willemsoord uit de jaren 1936-1937 93 Jeugdherinneringen 95 Overpeinzingen bij een schoolplaat (6) 100 Helderse herinneringen 100

Levend Verleden - Den Helder | 2002 | | pagina 24