99 De Azteekse koning Montezuma zit aan de voeten van Hernando Cortes. La Mal- incha, Cortes' Indiaanse maftresse staat links van Cortes. Uit: Dagblad Trouw, 19 februari 2000. van aan. Integendeel, hij schrokte enorme maaltijden naar binnen, kauwde zijn voedsel nauwelijks, maar spoelde het weg met Rijn wijn en sloten bier. Dit laatste is echter allemaal kennis van later. Over veel vrouwen, voedsel en drank vernamen wij niets. Dat die combinatie de ondergang van een man kan worden zouden we later nog wel horen... Jan T. Bremer Naschrift van de schrijver Karei V: 'onnuttig mens Karei V, op 24 februari 1500 te Gent geboren, kwam volgens de Azteken ter wereld in de 'nemonte- ni', de vijf onnutte dagen, en was daardoor gedoemd te mislukken. Het Azteekse jaar was verdeeld over achttien maanden van elk twintig dagen en eindigde op 23 februari. Daarna volgden vijf'onnutte dagen' waarin het leven stilstond: dagen van vasten, penitentie en sexuele onthouding. Wie in die dagen werd geboren zou zijn hele verdere leven ongeluk en onnut paren. Veel ba by's, geboren in deze periode, wer den dan ook met bloemen versierd geofferd aan de regengod. En hoe harder ze huilden, des te meer re gen zou er vallen en des te beter zou de oogst zijn. Wat de Azteken betreft hadden ze Karei V inder daad beter kunnen offeren: toen de Spaanse veroveraar Hernando Cortés in 1519 het Azteekse rijk binnendrong leefden er in de Nieu we Wereld naar schatting 25 mil joen mensen. Bij de dood van Karei V waren het er minder dan 5 mil joen, als gevolg van genocide en uit Europa meegenomen ziektes. Dat Hernando Cortés met zo'n vijfhon derd Spaanse avonturiers het rijk van Montezuma II kon 'veroveren', was niet alleen het gevolg van de af schrikwekkende paarden en de vuurwapens waarover de Indianen niet beschikten en de Spanjaarden wel, maar ook van het geloof dat Cortés afgezant zou zijn van de 'Witte God'. Er was voorspeld dat de God-van-de-Wind op aarde zou terugkeren op dag '9-Wind van het jaar i-Riet', uitgerekend op 21 april 1519, de dag waarop Cortés bij Veracruz aan land kwam. Montezu ma geloofde grif dat Cortés een af gezant was van de 'Witte God'. Dat Karei V in feite een 'onnut mens' was, wist hij toen nog niet. Jan T. Bremer Gebruikte literatuur - A. Th. Van Deursen, Willem van Oranje, een biografisch portret, I995> hlz. 17,18. - E. Rijpma, De ontwikkelingsgang der historie, deel II, 18e druk, 1938, blz. 10-40. - Winkler Prins Encyclopedie, 8e druk, deel 12, blz. 497-500 - W. Blockmans - Keizer Karei V, 1500- 1558 - De utopie van het Keizer schap, Amsterdam 2000.

Levend Verleden - Den Helder | 2002 | | pagina 23