Overpeinzingen bij een schoolplaat (6) De troonsafstand van Karei V in 1555 Bij de schoolplaat van J.H. Isings Centraal de in het zwart geklede keizer - in rouw om zijn moeder Johanna die dat jaar was overleden - de vliesorde aan een gouden snoer om de hals, steunend op zijn zoon Filips II (links) en Willem van Oranje (rechts). Tussen de keizer en zijn zoon is nog juist zichtbaar het hoofd van de heerszuchtige An- toine Perrenot, heer van Granvelle en bisschop van Mechelen. Naast Filips II staat de man die Karei V in het Duitse rijk als keizer zal opvol gen (Ferdinand I). De mannen in het rood, tegen de achtergrond van het zogenaamde Tunistapijt, zijn Gulden Vliesridders (van links naar rechts) Egmond, Bossu, Van Mans- feld, Van Arenberg, Van Wasse naar. Op het Tunistapijt is de glori euze verovering van Tunis door kei zer Karei V afgebeeld. Ook Filips II is ridder van het Gulden Vlies en heeft het ordeteken om de hals. Willem van Oranje nog niet, die werd enkele weken later dat jaar (op 30 november 1555) Vliesridder. Rechts van de oude keizer zijn zus ter Maria, koningin-weduwe van Hongarije, regentes der Nederlan den. Daarnaast een tweede zuster Eleonore, weduwe van de Franse koning Frans I, door haar stiefzoon Hendrik II 'uit Frankrijk wegge- plaagd'. Tenslotte Christina van De nemarken, eveneens een zuster van de keizer. Boven de hoofden der vorstinnen de slippen van een bij zondere vlag: in de Oostenrijkse kleuren twee met de keizerskroon gedekte zuilen, de zuilen van Her cules, de 'poort' der Middellandse Zee. Ze dragen het devies van de keizer: 'plus oultre', steeds verder. Wereldbeheersing, waarbij God-in- een-wolk zegenend toeziet hoe 95

Levend Verleden - Den Helder | 2002 | | pagina 19