94 maar daarom des te avontuurlijker was. Op het grasveld in het mid den werd op i mei een symboli sche boom geplant, met wapperen de linten, de SDAP-jeugd (de AJC?) speelde daaromheen. Dat waren de 'rooien'; er waren ook 'katholie- ken'en 'christelijken'. was de loodgieters-werkplaats van Zomer. Beide hebben bijgedragen tot mijn technische ontwikkeling. Helemaal op de hoek was een win kel met brood, koek en snoep die, naar ik meen, werd 'gerund' door juffrouw De Boer (een zus van Geert de Boer?). In de Van Galen- Van Galenstraat. Bij de omschrijving van de onder wijzers van school 8 met hun bij namen, miste ik de onderwijzer van de vierde klas, de heer Van Heusden. Die was wat spichtig uit gevallen. In die tijd zag je er dan 'geep-achtig' uit. Zijn bijnaam was dus 'Geepie'. Ik herinner me, dat visboer Kraak als hij geep had vóór de school uitbundig en luid 'ik heb verse geep' kwam roepen. De heer Van Heusden had als uitrusting een rotan stokje, omwikkeld met elastiekjes. Als het gniffelen in de klas uitbarstte in een schaterlach, moest de zondaar z'n handen op de lessenaar leggen, waarop de kwaad geworden Van Heusden een tik uitdeelde. Op het schoolplein werd dan meelevend gekeken of de vingers er nog wel aanzaten. Naast de school, richting Van Galenstraat, woonde aannemer Riemers; achter zijn huis had hij zijn werf. Een paar huizen verder straat waren in die tijd heel wat winkels. De neringdoenden moes ten hard werken en er was veel concurrentie. Ik herinner me aan de linkerkant van de Van Galen straat, in de richting van de Kanaal- weg: eerst een boekhandel, dan een drankenzaak (London?), een melk handel, een slager, een kruide nierswinkel, een behang- en schil derswinkel, melkhandel Bosch een winkel voor sanitair- en ser viesgoed (van Schellinger) en een viswinkel. Aan de rechterkant bak ker Krigee, drogist Spierenburg, een winkel met meubelstoffen, Albert Hein, een knopen- en band winkel, een manufacturenwinkel, wat verder de houthandel en tim- merwinkel van Schutte en een garage. Ik stond erbij toen daar een tweedehands DKW werd verkocht voor fl. ioo,-. In mijn gedachten een pracht van een auto, maar met een paar kwartjes in je zak onbe reikbaar! De winkels waren niet groot en rij wielhandel Sanderse op de hoek van de Herzogstraat vind ik nog steeds een prachtig voorbeeld uit de tijd van toen. Den Helder zou die winkel moeten koesteren. Enige tijd geleden ben ik met een lekke fietsband nog in de piepklei ne, maar perfect georganiseerde werkplaats van Sanderse geholpen. Het is leuk om na ongeveer zeven tig jaar te lezen, dat de buurt jon gens veelal hetzelfde hebben beleefd als jij. Het brengt je terug naar de mooie tijd van het 'jong- zijn'. Jan Farenhorst, Klundert

Levend Verleden - Den Helder | 2002 | | pagina 18