Het opzetten van de mastenbok in 1930. De werf was sedert de vestiging van de Adelborsten Opleiding te Wil lemsoord in 1857 (het jaar, waarin de adelborsten daar kwamen van Breda) feitelijk altijd zowat het eer ste geweest waarmee zij kennis maakten, na het schip het gebouw, waar de opleiding gevestigd was. Binnengaande door de Noordpoort naast het 'bosje van de admiraal', (wat ten onrechte genoemd: het enige plaats benoorden de boom grens, die men zich dan bij Alk maar dacht, waar bomen een pre cair bestaan wisten vol te houden) zijn duizenden adelborsten en zee officieren de werf opgekomen om over het 'mobilisatie straatje' (dat toch ook met door de wind afgeplat te iepen gelijnd was) naar de West poort te gaan. Uniform was het pas- seport en het is jammer, dat dit vandaag niet meer zo kan zijn. Zo is het ook, dat ik over de Rijkswerf schrijvende uit de tijd van 1936 -1937 toen ik daar chef-arsenaal was, terug kon zien tot 1910 daar voor het eerst komend en door wat ouderen vertelden nog heel wat ver der terug. Toen ik officier werd, dronken in de lcolonelshoek in de Marine Club aan de Hoofdgracht mannen van de promoties van zo omstreeks de jaren 1880 hun bier tje, die wanneer het zo uitkwam zich soms gedrongen voelden het 'van vroeger'over te dragen. Een beetje bezorgd wel (als vandaag!), dat die 'jongeren' maar dan ook he lemaal niets wilden behouden van waar men destijds bij gezworen had. En welke oudere marineman verhaalt niet gaarne over die oude tijd. Wordt vervolgd. Het manuscript is aanwezig op het Instituut voor Maritieme Historie van de Koninklijke Marine te Den Haag en bevindt zich in de 'Collec tie Vromans'. Met dank aan de heer M. A. van Alphen. Uit: Arsenaal, indrukken van de Rijks werf Willemsoord uit de jaren 1936-1937, door A.G. Vromans kapitein ter zee b.d. (Amstelveen 1970). Blad 1 t/m 6 hoofdstuk: Inleiding. N.B. De foto's bij dit artikel maken geen deel uit van het oorpsronkelijke manuscript.

Levend Verleden - Den Helder | 2002 | | pagina 16