Het gebeurde op 't Marsdiep Sodomie op het schip Schooterbosch 53 Den 2.September (1702) heeft den manhaftigen Capiteyn Zimon Binks van Stavoren, voerende het Schip Schooterbosch, liggende op de Reede voor de Helder, Justitie gedaan aan 5 Perzoonen, genaamt: 1. Jan Francisco van Barcelona 2. Anthoni Francisco van Loco 3. Hermen Schrijver van Bijlevelt 4. Barent Schrijver van Worcum 5. Pieter Jansz Dik van Amsterdam Omdat ze op zijn Schip verkeerde en onmenselijke vermenginge van mans met mannen hadde ge- pleegt, gelijk de Zodomi- ten (Deuteronomium 29 vers 23). Zij zijn tot een exempel ge- set, den geenen die Godde- looselijk zouden leven, (2 Zendbrief Petrus 2 vers 6). Alsook meede gelijk Zo- dom en Gomorra, en de Steden rondomme deselve, die op gelijke wijze gehoe- reert hebben, ende andere vlees zijn nagegaan, tot een exempel voorgestelt zijn, dragende de straffe des eeuwige viers (=vuur). (De Zendbrief Jude cap. 1 vers 7). Zij zijn alle 5 Per zoonen op een rije, op een Timmermansstelling bui ten boort gezet, ieder met een knuppel-kogel aan de beenen gebonden, 't hooft in een zak gestooken, en het gebed gedaan wesende, d' een voor d' ander na, door de Bootsman leven dig van boord voorover in Zee ge- stooten, en na de grond gestuurt, dat was haar einde." Zo letterlijk, staat dit gruwelijke verhaal in de 'Chronyk van de stad Medenblik" van Dirk Burger van Schoorel (1708). "Meester Dirk", die vele jaren chirurgijn was in Oude Sluis (Zijpe) en begraven ligt op het kerkhof van Callantsoog (1717) geeft helaas niet aan waar en door wie deze mensen tot deze af grijselijke straf veroordeeld zijn. Dat de straf met de bootsman als beul ten uitvoer gebracht moest worden op het Marsdiep is begrij pelijk, want tot tweemaal toe geeft hij aan dat de voltrekking tot een Twee mannen aan het roer (tekeningjan de Quellery).

Levend Verleden - Den Helder | 2001 | | pagina 9