De Dijk De dijk, speelplaats van mijn jeugd soms gaf je mij verdriet, maar ook heel wat vreugd, Dat vergeet je je hele leven niet. Geboren dicht bij de dijk, slechts enkele straten te gaan Oud Den Helder heet de wijk daar heeft mijn wieg gestaan. Mijn eerste stappen op de dijk, ik weet het nog heel goed, was bij het monument, daar waar je de kluft op moet. Op die grote stenen dijk, meeuwen zwermden om je hoofd je was er de koning te rijk, langs de vloedlijn bij kaaphoofd. Kaapstanders, boven aan de dijk, de grote roeivletten ervoor er was van alles te kijk, vervelen hoefde niet, hoor! Springend van steen tot steen, krabben zoeken bij de pier, de tijd ging er snel heen, Een je had veel plezier. De sprong van het stenen muurtje, zeeredders erachter, turend over zee, beleefde ik menig avontuurje, die herinnerring neem je altijd mee. Alikruiken, mosselen een puitaal, zeewier, zeeanemoon een zeester, je vond het er allemaal, onder de stenen het en der. Spelend op-enrond de pier, Lopend over stenen, net boven water, Uitglijden over een stuk zeewier, Schoenen drogen kwam later wel Tussen de stenen "fikkiestoken" hout aangespoeld door de vloed, sokken drogen, lekker poken, En de warmte deed je goed. Stinkend naar rook klom je omhoog, soms tornend tegen de wind, schoenen en kousen lekker droog, Dan was je een gelukkig kind. Zwemvereniging, het waren er twee, clubhuis op de glooiing van de dijk, het duikvlot dobberend in de zee, Badmeester op de "uitkijk". Bamboe hengel eraan een "poer" vissers bij eb aan de waterkant, vissend op gul, geep of soms geen moer, er was van alles aan de hand. Die dijk, in de oorlog geschonden, veranderd in de "atlantikwal", spergebied,bunkers, en in verval, Zo werd je terug gevonden. Later verhoogd je voet verbreed, huizen en zwembad moesten wijken, veranderde het gezicht en voor je 't weet, Sta je tegen een berg te kijken. De dijk, hoe je ook veranderd bent, hij blijft inspireren en uitzicht geven, over zee, wolkenluchten ongekend, De dijk, is een deel van je leven. K.Jellema Op de pier, van voor na achteren: Paal Maije, Klaas Jellema, Cerard Jellema en Klaas Maije. 52

Levend Verleden - Den Helder | 2001 | | pagina 8