49 een koppel sneeuwwitte duiven op trad. Ineens was er een kort maar hevig onweer. We zagen bovenin het midden (langs de paal) de blik sem en een enorme klap en de re gen gutste naar binnen. Voorbij was de act en wij met de schrik in de benen naar buiten. Ik geloof dat het in de 4e klas was, dat er op een dag een omgebouw de bus voor de school verscheen van een thee-firma. De klas werd verduisterd, de projector aangezet en daar zagen wij de theeplantages in ons toen nog Ned. Indië, dat was fantastisch. We kregen plaat jes en boekjes en je moest een op stel maken over wat je had gezien. Ik kon goed opstellen maken en won een boek. Op woensdagmiddag was je vrij. Niet zelden gingen we dan naar de bioscoop. Een tijdje ervoor was een medewerker van Piet van Twisk (Ti- voli) op het schoolplein geweest en gooide daar een bos gekleurde blaadjes omhoog, die we snel op raapten. Woensdagmiddag 14.00 uur: Shirley Temple in 'Krullekop- je'. Leuker vonden wij jongens b.v. 'Politiewagen 99' met agenten die vanaf de treeplank van hun auto in razende vaart op boeven schoten. Er waren twee draaiorgels in de stad, de één was van Wolf, de ande re van Mieldijk. Die van Wolf werd met de hand gedraaid, Mieldijk had er een tjoekerend motortje aan, maar dat was geen bezwaar; de mu ziek kwam er wel bovenuit. Verschillende nummers uit hun re pertoire herinner ik me nog en speel die nog wel eens op de piano, b.v. iets uit "The Gondoliers" van Sullivan. Als "pianogek" luisterde ik bij gelegenheid aan de deur bij Ir. Slingervoet Ramont die (of zijn vrouw) prachtig pianospeelde. Hij woonde op de hoek van de Laan en de Singel. M'n ouders stuurden ons op zon dag naar de Zondagschool, die werd gehouden in de school aan de Parallelweg. Eén van de leraren was de invalide heer Koorn. Dagelijks kon je hem in z'n handbewogen in- validenwagen tegenkomen met achterop de bussen met koffie en thee en ...zijn dochtertje die achter op stond. Volgens mijn herinnerin gen was 't een lief blond meisje, zo is het tenminste "ingebrand" in mijn geheugen. In 1935 bezocht ik met mijn vader de Remavi-tentoonstelling in de At- jehloods aan de Buitenhaven. Ik herinner me daarvan een giganti sche ronde tank met water waarin een duiker afdaalde. Van bovenaf was dat een geweldig gezicht. Wat hij daar precies deed weet ik helaas niet meer. Je kreeg bij de uitgang allerlei folders en een dubbele ron de kaart waarmee je alle radiosta tions van die tijd kon opzoeken. Op zondagmorgen waren er in de Rialto-bioscoop wel eens "Intellect voorstellingen" (ja, zo heetten die!). Met vader zag ik daar de tocht van de Nederlandse onderzeeboot KX- VIII langs 5 werelddelen in 1934- 1935. Een Afrika-reis door Martin en Osa Johnson - ging deels met 2 watervliegtuigen beschilderd als ze bra's - was geweldig! Vanaf november 1933 woonden we in een eigen huis, Krugerstraat 118. Van de N.S. huurde mijn vader te genover het station 300 m2 grond waarop hij als echte Groninger lek ker kon boeren. Wat later nam hij er nog zo'n stuk bij. Toen liep je Parallelweg. nog langs de kolenloods van Okke Visser naar die tuintjes. Je kon daar prachtig van dichtbij naar de loco motieven kijken die daar water kre gen en gekeerd werden. Wat verderop had je een grote loco- motievenloods waar het huis van de familie De Boer vlakbij stond. Vrouw de Boer was enorm van ge stalte met heel lang grijs haar. Va der zei wanneer ze het huis uit kwam: "kijk Dick, zo zagen vroeger de vrouwen van de Noormannen eruit". Als belastingambtenaar had mijn vader twee wijken: Ouwe Helder en Huisduinen. In 't voorjaar werden daar de nodige 'blauwe' brieven uit gedeeld. Dat ging nog niet per post, maar moest de ambtenaar zelf doen. Ik hielp hem dan bij de be zorging vanaf achter op de fiets! Je kwam overal, zo ook op het pomp station aan de Tuintjesweg in Huis duinen, toen nog in vol bedrijf, heel indrukwekkend voor zo'n jochie. In het gedeelte van de Krugerstraat waar wij woonden was het heel ge zellig. Je kon er prima van alles spe len, er was nog weinig verkeer. Af en toe de bus naar Huisduinen. Aan de overkant van ons had je de Hoogerwerfstraat (nu Witte de Withstraat) en de Van der Ham straat (nu C. Evertsenstraat). Op de

Levend Verleden - Den Helder | 2001 | | pagina 5