Helderse herinneringen Alleen in m'in gedachten kan ik wonen Nooit vond ik ooit zo'n Helders onderdak (vrij naar Slauerhoff) Op 15 januari 1931, een koude win terdag, verhuisden we van Boeke- lo(O) naar Den Helder. De grote verhuiswagen (een tapissière) was 's morgens om vijf uur al vertrok ken. Toen wij met de trein in Den Helder aankwamen, was de ver huiswagen er al op de Jouber- straat 67. Die huizen waren juist gereed en van binnen nog kletsnat. Moeder begon gelijk flink te stoken, zodat na korte tijd het behang van de muren rolde! Volgens mijn vader waren het geen beste huizen. Later vertelde hij dat ze de aanne mer 'Baas Wanhoop' noemden. Zo kwamen wij, met z'n vieren in Den Helder, ik was toen 5 jaar en m'n zus 3 jaar. Mijn vader was in het 'zoutdorp' Boekelo douanier in voerrechten en accijnzen; er was toen nog belasting op het zout dus controle. Moeder (Vlas) kwam van Texel, vader uit N. Groningen. Moeder werd ziek van heimwee naar Texel en vader's overplaatsing naar grenspost Den Helder, dankzij de huis arts, was hét medicijn voor moeder: Texel vlakbij! Hoewel niet ka tholiek, kwam School in de van Calenstraat. ik op de katholieke fröbelschool aan de Javastraat, wat mooi vlak bij huis was. Ik heb nog een foto van de kleuterklas met de kap zuster Guala en leke-zuster Luycks. Ook dichtbij was m'n volgende school: school 8 aan de Herzog- straat. Verschillende juffrouwen en meesters herinner ik me nog goed. In de ie klas juffrouw Schwantje, een klein vinnig wijfje die je bij je haren pakte en je met je hoofd op de bank tikte. Aardige waren er ook, b.v. de juffies Dito en de Wit. In de 3e klas hadden we meester 'Pukkie' de Snayer. Een aardige man met veel gevoel voor humor en daarnaast een kleine sarcast. Onvergetelijk was hij bij de zangles als 'jager' in het schone lied 'Daar ging een jager op de jacht al op de Drentse hei'. Hij marcheerde dan door de klas met de aanwijsstok over de schouder. Daarbij de juiste mimiek én geluiden makend. An dere meesters waren Bosschaart, Smit en Treffers (het schoolhoofd). Smit, ook wel 'Puissie' genoemd naar z'n gelaat met wijnvlekken en pukkels, was ook een bijzonder heer. Hij hanteerde veelvuldig een oud scheermesje waarmee hij vlek ken en verschrijvingen van de kin deren trachtte te verwijderen. Lukte dat niet, dan ging het blad er uit en kon je het overmaken. Klasgeno ten/vriendjes waren in die tijd Jean Rooker (had wat met z'n pols), Dic- ky Zeylemaker en Corrie ter Voort. We visten stekelbaarsjes, het mooist was een 'roodborstje', in de poel van de Molentjes of bij de 'Rooie Brug'. Eens ging ik als jongetje naar een 'Vertoning van Lichtbeelden' op Christelijke grondslag, ergens in een zaaltje in Ouwe Helder. De ge projecteerde plaatjes waren rond en gekleurd. Een mijnheer vertelde er een verhaal bij. 't Was de droevige geschiedenis van het vergaan van een groot driemast zeilschip. Hui zenhoge golven. Het maakte op mij kennelijk veel indruk, want ik ver telde er thuis over en kreeg toen van mijn moeder een grote plaat in 'lijst' met een prachtige driemaster er op. Jarenlang hing hij boven mijn bed. Leuker was een circus dat op 'De Ton' stond. Dat was het landje tegen over de water toren waar de latere telefoon centrale op stond. We za gen o.a. een dame die met 48

Levend Verleden - Den Helder | 2001 | | pagina 4