Achter de Dijk Boekennieuws Achter de Dijk Het Paleis van Willemsoord Noordkopstukken 73 Verhalen over Den Helder en zijn inwoners tijdens de Twee de Wereldoorlog, als deel 13 in de Helderse Historische Reeks. Auteur Jan T. Bremer. Uitgave: Pirola, Schoorl. Wie "De Dagen van Olim" en "Den Helder, Ik min U" heeft gelezen weet dat deze boeken vlak vóór de meidagen van 1940 eindigen. Dit werk is daarop het logische vervolg. Jan T. Bremer beschrijft op de van hem bekende wijze de be levenissen van een aantal Hel- dersen, waaronder hijzelf, tij dens de periode 1940-1945. Het boek was voor ons een steun bij het ophalen van, vaak dierbare, herinneringen. Ui teraard heeft een ieder die periode anders beleefd, maar toch Echter, ook jongeren kan het in zicht geven in het leven in die tijd. Per slot van rekening zou het best eens zo kunnen zijn, dat hun ou ders of grootouders toen tot de eer ste Nederlandse asielzoekers be hoorden die ook niet altijd door de autochtone bevolking met open ar men werden ontvangen. Het boek is verkrijgbaar voor de le den op de bekende adressen af 20,- en in de erkende boekhandel voor f25,-. De geschiedenis van het Comman- dementsgebouw der Koninklijke Marine te Den Helder. Mare. A. van Alphen. Dan I. Bremer Uitgave: Instituut voor Maritieme Historie te Den Haag, ISBN 90 71957 11 4. Prijs f. 22,-. De auteur heeft zich niet beperkt tot de bouw van wat in de volks mond Het Paleis wordt genoemd, maar geeft een uitgebreid overzicht van de voorgeschiedenis en het ont staan van de haven Nieuwediep als ankergebied van de vloot, wachtend op gunstige wind en tij, met in de loop der tijd de verschuiving naar Marineactiviteiten Hij belicht een aantal personen die in de geschiedenis van Het Paleis een rol hebben gespeeld, terwijl ook de omgeving wordt behandeld, zoals het K.I.M., het Hospitaal en het latere Marinemuseum. Achter in het boek is d.m.v. een bij lage een overzicht gegeven van de hoofdbewoners van Het Paleis, ter wijl voor diegenen die nog dieper willen graven een uitgebreide verwijzing naar bronnen en literatuur is toegevoegd. Kortom, een boek dat, hoewel beschei den van omvang een schat aan gegevens levert. Verkrijgbaar bij de uitgever of in de reguliere boekhandel. Jubileumuitgave 1966- 2001 van de N.G.V. Afd. Den Helder Zoals de genealogische vereniging zelf in haar voorwoord schrijft, geeft zij dit boek uit als een hommage aan al die red ders die zich in zee bega ven om het leven van mensen in nood te redden. Inderdaad is in Den Helder slechts een beperkt aantal van hen vernoemd via straat namen, terwijl honderden 'Blauwe Zeeridders' hun leven hebben ge waagd. Niet alleen de vele kwartierstaten maken dit boek tot een gewild na slagwerk, maar ook de leek, geïnte resseerd in de geschiedenis van Den Helder vindt veel van zijn ga ding. Ter verkrijging van het boek wende men zich tot de genealogische ver eniging ter plaatse.

Levend Verleden - Den Helder | 2001 | | pagina 29