Boerenbedrijven en hun veldnamen De in Nederland gebruikte veldna men stammen uit de ne tot de 16e eeuw. Na de Middeleeuwen neemt het aantal veldnamen toe met de voort gezette ontginning en verdeling van de grond, vooral de optekening van deze namen geschiedde toen op ruimer schaal. Het spreekt van zelf dat oude kaarten, koopakten, en grasboeken (belastingbetaling over het landbezit) daarom zeer be langrijk zijn. Maar in hoofdzaak leefden de namen in mondelinge overlevering verder. In onze ge meente zijn er slechts nog een aan- Grazende koeien van veeboer Tesselaar in de de voormalige polder het Oudeland. Links de graven Oudelandse dijk en de bosschage van A.T.V., op de achtergrond de Badhuisstraat. tal bekend. Er zijn nog maar een klein aantal boerenbedrijven op Huisduinen. Rechts aan het einde van het Kerk hoflaantje bevindt zich het veebe drijf met koeien en wat paarden van D. (Dirk) Masseus en D. (Dirk) Makelaar die zich nog een aantal veldnamen weten te herinneren: "Richting de Schoolsportvelden had je namen als: Amerika en Stock holm. Het stukje gemeentegrond aan de Huisduinerweg, links naast het Kerkhoflaantje, noemden we: Hoge Griet. Het pad door de Huis duinerpolder: het Zwarte Pad (sin telpad), en in het Huisduinenpol- dertje hadden de landerijen namen als: Elba, Hoog, Laag, het Prinsen stuk, de Bullewei (bul is stier) en Jac. Rood". Voormalig veeboer J. Tesselaar aan de Badhuisstraat weet geen Huis- duiner veldnamen: "Nou nee, we hebben wel eigen namen aan het land gegeven, zoals: het stuk bij de vuurtoren, en een ander stuk noe men we: het lage land maar echte namen zijn dat niet, het zijn meer praktische namen. Ik weet van mijn veebedrijf vroeger in Nieuw Den Helder nog wel namen als: de Golfstroom, het Veldje, en het Lan ge stuk". De vader van manégehouder J. (Jan) Bruin is in 1951 op Huisdui nen een boerenbedrijf begonnen, daarvoor had hij een boerenbedrijf aan de Ruyghweg en een varkens- boet aan het Kerk hoflaantje: "Mijn vader noemde het land altijd bij naam, bijvoorbeeld hier achter de manége dat is de Laagte hectare), dat stuk in het midden is de Hoogte (2 hecta re) en het derde stuk, dat grenst aan de Molensloot, is de Tuin hectare). Het stuk rondom Erfprins noemen wij de Linie. Die namen zijn altijd bij ons in gebruik geble ven. Waarom mijn vader een van de stukken de Tuin noemde weet ik niet, maar ik noem het ook nog steeds zo". Bronnen: Veldnamen in Nederland, door M. Schönfeld. Noord kop stukken, uitgave van de Nederlandse Genealogische Vereni ging afdeling Den Helder: jaargang 1 tot en met 10, de artikelen: Transport- registers van Huisduinen en Den Hel der. Uit het archief van de Helderse Cou rant, de jaargangen 1860 t/m 1875. De Helderse Courant, artikel 't jutter- Huisduinerpolder, sloot van de ver- de volkstuinen van tje,10-02-1940. Ontwikkelingsgeschiedenis en beschrijving der gemeente Helder, door D. Dekker. Oude kaarten en de geschiedenis van het voormalige eiland Huisduinen, door J. Westenberg. Zeshonderd jaar water en land, door Henk Schoorl. Isaac Lemaire koopman en bedijker, door H. Schoorl. Wilde planten van Den Helder in 1900 en 1985, door J. K. Schendelaar. De geschiedenis van Den Helder, arti kelen serie in de Helderse Courant 11 januari 1957, door G. H. van Heus- den. Met dank aan: D. Makelaar, D. Mas seus, J. Tesselaar en J. J. Bruin. Rijksarchief Noordholland: Inventarisnummer 3 archief Gecom mitteerde Raden nummer 957 (1790) Oud Rechtelijk archief nummer 6752. De verzameling topografische kaarten en tekeningen. Gemeentearchief Den Helder, uit het oud archief van Den Helder en Huis duinen, inventarisnummer: 8 resolutiën van het bestuur 1693 - 1747- 97 schouwboek van de wegen in de lande van Huisduinen 1676 - 1735. 98 schouwboek van de wateringen 1678-1766. 145 besteding van openbare werken 1642 - 1828. 155 aanleg van fortificatiën in en bij Den Helder 1803 - 1816. 216 verhuring door kerkmeesters van de visscherij in de vaart, in- en uit den kerkedijk gegraven 1748 - 1807. 217 verhuring van kerkelanden door kerkmeesters 1797 -1811. 227 overdracht aan het weeshuis 1695 - 1788. Lijst van burgerbewapening 1799. Uit het archief 1815 -1900 Inventarisnummer: 139 straatnamen en huisnummering 1828 - 1899. RENS SCHENDELAAR 70

Levend Verleden - Den Helder | 2001 | | pagina 26