69 de bloeitijd zo'n zestig comman deurs of kapiteins ter koopvaardij of walvisvangst. -Molensloot, of Groote Sloot, een nog aanwezige noord-zuid lopende brede sloot vanaf de Duinweg ter hoogte van de duinwaterwinning tot noordelijk aan de Grasdijk in de Huisduinerpolder. De sloot is ver noemd naar de meelmolen die tot 1862 nabij de sloot in de Huisdui nerpolder heeft gestaan. -Molensteenhoofd, zie Kijkduins- hoofd. -Morland, zie Kijkduin, nu bekend als Fort Kijkduin, fort gebouwd in de Franse Periode tussen 1811 en 1813, het fort heeft tot het opheffen bij Koninklijk Besluit van 1 novem ber 1958 dienst gedaan. -Napoleonsglooiing, (later Genie glooiing), vanaf Fort Kijkduin zuid waarts tot het strand. -Nummerlandt, ten oosten van de kerkakker. -Oostzee, weiland. -Oudelandse dijk, beschermende zeedijk om de polder het Oude land (ook Kerkedijk genoemd, de pacht opbrengsten waren voor de kerk) tot vaart vergraven als Kerkesloot of Santvaart. Het zuidwestelijk uitein de van de Oudelandse dijk begon bij de toegang tot het complex van de kleine huisjes aan de H.W. Mes dagstraat, voorheen de Mangelweg te Huisduinen. Van daaraf liep de voormalige zeedijk ongeveer paral lel ten noorden aan de Huisduiner- weg achter de boerderij van Tesse- laar langs en liep achter het volks tuinencomplex van de A.T.V. langs om met een bocht over Fort Erf prins naar het Marsdiep ten noord oosten van Kaaphoofd te lopen. Het vergraven restant van die dijk zien we terug in de loop van de Kerke sloot. Ook wel Santvaart genoemd, omdat de sloot in de achttiende eeuw gebruikt werd om met platte schuiten zand aan te voeren voor versterking van de dijk. In oude ak ten wordt het de vergraven Oude landse dijk genoemd. -Ouwelandersloot. Oude Zandvaart, zie Molensloot, gedeelte vanaf de Duinweg. -Paardenwed, drinkwaterplaats voor vee. -Pieter Borst, weiland. -Polderweg, weiland. -Robkeven, weiland, grasland, wel beweid, niet gehooid. -Rolbergen, weiland. -Roijstraat, rooilijn aan een straat, doorgangsweg. -Ronde Kuul, achter Fort Erfprins. -Ruiter, weiland. -Santvaart, zie Zandvaart. -Schotmoer, (1) in Huisduinen, schot is afgesloten, moer is veen voor turf, het kan ook de betekenis hebben van: belasting. -Schotmoer, (2) in het duingebied ten zuiden van de Algemene Be graafplaats. -Seijlacker, wijst op een akker nabij een seijl of zwin, een waterloop, het kan ook de betekenis hebben van een sluis. -Sieuwerdewiel, wiel (dijkdoor braak) binnendijks gezien vanaf Kaaphoofd. -'t Slag, een weg of pad. -Stenenpadje. Op de voorgrond de Hoogte, daar achter de Laagte, rechts op de ach tergrond Manege Bruin. -Swetsloot, zwet is grens bij verdeling van bezit. -Teerde brug, zie geteerde brug. -Tillenhof, ook wel 't Hof, een soort van buiten, het eerst bewoond door predikant Salomon van Till, omdat hij zowel te Huisduinen als aan Den Helder moest prediken. De Tillenhof werd van predikants wo ning een koffiehuis met een er naast gelegen speeltuin, het verwis selde ook van naam: de Tuintjes. -De Ton, perceel weiland, er was ook een De Ton nabij de Boerha- avestraat. -De Tuin, weiland in het midden van de Huisduinerpolder aan de westzijde van de Molensloot. -De Tuintjes, zie de Tillenhof. -Tuintjesweg, zie Hofweg. -Tuinwal, ophoging of omwalling rond een landerij of weiland, kwam in zowel de polder van Huisduinen als in de polder van Den Helder voor. Tuinwallen komen op Texel nog veelvuldig voor. -Vissloot. -Weeslant, er waren diverse lande rijen in eigendom van het wees huis. -Werf of Werfke, een verhoogd per ceel bij of langs het water dat zelfs op het opwerpen van een kleine terp kan wijzen. -Zandvaart, Santvaart of Molensloot of vertakkingen daarvan, zoals de dijksloot van de Oudelandse dijk, de Kerkesloot, uitgediept en ver breed tot zandvaart, stelsel van slo ten gegraven na 1731 om onder an dere de toenmalige dijk bij Kaap hoofd te versterken met zand aan voer per schuit uit het achterland. Bruggen over deze sloten hadden namen als de Geteerde brug en de Blauwe brug. -Zeijlackersloot, zie Seijlakker. -Zuidsloot.

Levend Verleden - Den Helder | 2001 | | pagina 25