68 De tot sloot vergra ver] Oudelandse dijk in de Huisdui nerpolder, gezien vanaf de Grasdijk richting de Bad huisstraat. post en kanon om bij gevaar 's landsschepen en de eigen bevol king met seinen en een schot te waarschuwen, werd na 1811 Fort Morland. -Kijkduinshoofd, of Molensteen- hoofd genoemd, de schuin lopende pier ter hoogte van restaurant Nog al wiedus. Ook wel genoemd als restant van de dijk uit 1721 als aan hechting en steunpunt van de dijk aan de kustlijn. -De Laagte, in de Huisduinerpolder -Cromsloot, Krommesloot, wijst op land langs deze sloot waarin een voormalig naar het noorden afwate rend zwin herkenbaar is, vanaf Kaaphoofd binnendijks richting Enge Wiel (noordzijde Fort Erf prins). -Driehoekje, aan de zuidzijde ach ter Fort Erfprins. -Galgenveldje, vanaf het voormalige Bewapeningswerkplaats terrein tot iets ten zuiden van Fort Kijkduin, in 1805 laatste lijfstraffelijke rechts pleging uitgevoerd. -Garstsloot, garst is gras. -Geteerde brug, brug over brede sloot nabij de Molensloot. -Grietje Myts, bouw- en weiland. -Groot Hoornwiel, voormalig water gebied halverwege de Grasdijk tus sen manége Bruin en Fort Erfprins, hoorn is een vooruitspringend stuk land, een landtong, een wiel is een voormalige dijkdoorbraak. -Groote sloot (1) ook Molensloot ge noemd, zie Molensloot. -Groote sloot (2) ter hoogte van het terrein van Fort Erfprins. -Halig Arn, Halig Garn of Halig Harn, weiland. -'t Hof, zie de Tillenhof, hof is ver noeming naar een huis. -Hofweg, is de huidige Tuintjes- weg. -Hoge griet, een stukje gemeente grond ten oosten van het Kerkhof laantje langs de Huisduinerweg. -De Hoogte, weiland in de Huisdui nerpolder ter hoogte van halverwe ge de Grasdijk in het midden van Het stukje gemeentegrond Hoge Griet, op de achtergrond de bosschage van het Kerkhof aantje, rechts de Huisdui nerweg. de Huisduinerpolder achter mané ge Bruin. -Jerusalem, weiland -Kaaijke. -Kadijk, grasgewas om Fort Erf prins. -Kerckakker, akker in kerkelijk be zit. -Kerkedijk, zie Oudelandse dijk. -Kerkeland, land aan weerszijde van de Kerkesloot, opbrengsten voor de kerk. -Kerkemient van Huisduinen, ge meentegrond nabij de kerk. Mient of meent is gemeentegrond of wei de, van meent stamt het woord ge meente. -Kerkesloot, ook Santvaart, zie Ou delandse dijk. -Keyserrijck. -Kielspit, land om Fort Erfprins. -Kielsteek, land om Fort Erfprins. -Kijkduin, hoogste duin direct ten zuiden van Huisduinen. In oorlogs tijd stond er een uitkijk met sein- weiland langs de Grasdijk direct achter manége Bruin. -Langwere, were is buitendijks. -Loodwiel, een wiel of waal, voor visvangst of drooglegging onder in gelanden verloot. -Mackedel, del wijst op een lage ak ker, oorspronkelijk een kuil, bij ma king of legaat aan een ander overge gaan. -Mangelen, land dat vermangeld is, verruild is. -Mangelsloot. -Mangelweg (nu H.W. Mesdag straat). -Mienackersloot, mient of meent, sloot langs gemeente akker. -Mienakkerspad, (gemeentepad) liep tussen Huisduinen en de Ouwe Helder onder andere door het gebied waar later Fort Erfprins werd gebouwd. -De Molenbuurt, een gegoede buurt ten oosten van het Huisduinen in de achttiende eeuw, er woonden in

Levend Verleden - Den Helder | 2001 | | pagina 24