De veldnamen van Huisduinen (2) De Huisduiner polder en Fort Erfprins bestaan voor zo'n twee derde deel uit het oude land, de stippellijn geeft het (behouden) deel van de voormalige polder aan. Aan de oost- en zuidzijde van de stippellijn grensde de middeleeuwse polder Den Koogh, Koog betekent buitendijksland. Slechts een klein deel van de vergraven Oudelandse dijk zien we nog in de Huisduinerpolder: als sloot (zie pijltje), vroeger ook wel Kerkesloot of Santvaart genoemd Zie verder op het kaartje:A. de Laagte, B. de Hoogte, C. de Tuin, D.de Hoge Criet, E.de Molensloot. Als vervolg op het eerste deel van het artikel: de Veldnamen van Huisduinen, in Levend Verleden, het themanummer van Huisdui nen september 2001, waarin de buitengedijkte veldnamen in de periode vóór 1750 werden beschreven, volgt nu deel twee. In dit artikel worden de veldna men beschreven die gebruikt wer den voor het binnendijkse land in de omgeving van het huidige Huisduinen. Het oude land De polder het Oude land maakte deel uit van het vroegere eiland Huisduinen. Het Oude land was het oostelijk deel van het vroegere eiland. Een groot oppervlak van die polder maakt nog deel uit van onze gemeente. De Huisduiner polder en Fort Erfprins bestaan namelijk voor zo'n twee derde deel uit het Oude land. Ter oriëntatie: de vroe ger om de polder heen liggende Oudelandse dijk liep, in de huidige situatie, van het centrum van Huis duinen vanaf ter hoogte van de kruising van de H.W. Mesdagstraat met de Badhuisstraat. Van daar af liep de dijk ongeveer parallel ten noorden aan de Huisduinerweg achter de boerderij van Tesselaar langs en liep achter het volkstui nencomplex van de A.T.V. langs om met een bocht over Fort Erf prins naar het Marsdiep ten noord oosten van Kaaphoofd te lopen. Slechts een klein deel van de afge graven Oudelandse (omring) dijk zien we terug in de Huisduinen polder: als sloot, vroeger ook wel Kerkesloot genoemd omdat de pacht opbrengsten naar de kerk gingen. Oude akten in het gemeen tearchief noemen die sloot ook wel de vergraven Oudelandse dijk. NB. de veldnamen in het onder staande hoofdstuk maakten deel uit van het hierboven beschreven Oude land en van het omliggende gebied dat wij nu kennen als Huis duinen, het Huisduinerpoldertje en Fort Erfprins. -Aafke Dam, stuk land bij een dam. -Achter de dijk. -Achter de oude dijk. -Afgeschutte blauwe brug, brug over brede sloot, nabij de Molen- sloot. -Baeckweere, baeck is baken, were is buitendijks. -De Biel, weiland, biel is bijl, moge lijk een weiland in haakvorm. -Blauwe brug, brug over brede sloot. -Bosker. -Bosscher, ook wel Bosch genoemd, een met lage ruigte begroeid ter rein. -Bossloot. -Breekwiel, wiel of waal is de plek van een voormalige dijkdoorbraak. -Butjesland, aan de Huisduiner straatweg. -Buytewiel, akker aan een wiel, wiel is voormalige dijkdoorbraak, akker aan de buitenzijde gelegen. -Crompad, erom is scheef. 67

Levend Verleden - Den Helder | 2001 | | pagina 23