komst dan van die dronken vader, hoe Henri en hij vanuit het luikje bovenaan de trap keken hoe die de trap opstommelde en hoe ze altijd dachten dat "hij nü zou vallen - en hoe hij nooit viel..." (blz. 41) Drankzucht was wellicht een fa milieprobleem, want iets later ver telt hij dat zijn oom Anton uit Am sterdam eigenlijk het enige fatsoen lijke mens uit de familie was. "Als ik denk aan de hele familie van mij, dat was allemaal zo een eindeloze puinhoop." (blz. 43) Waarschijnlijk heeft Anton Pieck mee daardoor de drankzucht van zijn zoon berus tend aanvaard. Deze oom Anton had overigens vier dochters waar van er twee, Adri en Greetje ook te kenden en schilderden. En ik maar denken dat hij het tekentalent had van moeders zijde. Wie van de ou deren onder ons kent niet het te kenwerk van onze reclameschilder Frans Neijts? Volgens Van de Wijer had vader Pieck het voornemen de jongens, als ze van de lagere school afkwamen, bij een huisschilder in de leer te doen "om wat geld in te brengen". Zover is het gelukkig niet gekomen. Op 14 mei 1906 ver meldt het bevolkingsregister van de gemeente 's-Gravenhage de in schrijving van Henri Christiaan Pieck, (gepensioneerd) Hoofd Ma chinist der Koninklijke Nederland se Marine, en zijn gezin vanuit Den Helder. Adres Cartesiusstraat 220. "De eerste jaren daar moesten zij (Henri en Anton) hard en onafge broken werken. De schooluren hiel den hen overdag vast van 9-12 en van 2-4 uur. Ze moesten dan snel naar huis hollen om hun huiswerk te maken, te eten en daarna de tekencursus te volgen, die 's avonds van 7-10 uur op de Koninklijke Haagse Academie voor Beeldende Kunsten werd gegeven." Aldus zijn biograaf Vogelesang (blz. 49). Maar de resultaten waren er naar: toen hij veertien jaar was behaalde hij zijn lagere akte, op zijn zeventiende was hij, evenals z'n broer, in het be IJspret zit van de middelbare akte. Onmid dellijk daarna werd Anton een baan als docent op hetzelfde instituut aangeboden, een baan die hij nood gedwongen aanvaardde. Tot zijn 65e is hij "tekenleraar" gebleven, maar in zijn vrije tijd was hij on eindig veel meer: (boek)illustrator vooral en schilder. Een artiest die een begrip geworden is J.T. BREMER Literatuur: B. van Eysselsteyn en H. Vogelesang, Anton Pieck, zijn leven, zijn werk (1981) A. Hallema, Anton Pieck, beschrijving van zijn schilderijen en prenten (1930) P. Hovestad J.T. Bremer, Ach, ik bid en smeek U, laat mij temgkomen in Den Helder (1997) I. van de Wijer, Anton Pieck en zijn werkkamer (1993)

Levend Verleden - Den Helder | 2001 | | pagina 22