De Helderse jaren van ANTON PIECK "Hij is altijd van de zee blijven hou den, met een heel speciale gene genheid voor haar zoals zij in Den Helder was. Ooit kreeg hij een foto in handen met een zeegezicht en bekeek ze met aandacht. Toen bleek dat het plaatje in Den Helder was gemaakt, keek hij het met ver tedering naar diezelfde foto en vroeg of hij ze mocht bewaren. Hij had een beduimeld boekje met oude ansichtkaarten uit het plaats je en schoof daarin af en toe met zichtbare weemoed eigen herinne ringen aan zijn jeugd." Aldus Ingrid van de Wijer in haar boek "Anton Pieck en zijn werkkamer" (Leuven, 1993, blz. 27). Hij was ei genlijk niet echt welkom toen hij op 19 april 1895 onverwacht als tweede boreling tevoorschijn kwam, drie kwartier na broer Hen- ri. Er was armoede in Den Helder en twee kinderen was veel, weet deze mevrouw te vertellen. Zou Anton Pieck haar dit zelf verteld hebben? Het blijkt namelijk ner gens uit dat hij niet welkom ge weest zou zijn. En mevrouw Van de Wijer twijfelt zelf blijkbaar ook een beetje, want ze schrijft letter lijk: "Misschien maakte hij toch wat goed van het verlies van het eerste zoontje, dat een jaar voor dien was gestorven, Coenraad An- tonie. Wat niet echt sterk was ging dood, in die gure plaats bij de zee." Erg wetenschappelijk lijkt me deze bewering ook al niet. Het sterftecijfer was in Den Helder be slist niet hoger dan elders. Ook met die armoede van de familie viel 't wel mee. Vader was machinist bij de marine, nog net geen officier in die dagen, maar toch al wel bijna. Dan waren er wel grotere gezinnen met minder inkomen in de stad aan het Marsdiep in die jaren! Blijkens de aangifte bij de burger lijke stand door vader Henri Chris- tiaan Pieck woonde de familie in de Koningstraat, toen zeker geen "ach teraf' straat. Een jaar later verhuis de het gezin zelfs naar de Kanaal- weg, daar woonde in die tijd zelfs de "betere stand". "Heden den Negentienden April Acht tienhonderd Vijf en Negentig, ver scheen voor ons, Ambtenaar van den burgerlijken stand der gemeente Hel der, Henri Christiaan Pieck, van be roep machinist bij de marine, oud drie en dertig jaren, wonende in deze ge meente, die verklaarde, dat ten zijnen huize op den dag van heden des mor gens ten twee ure, binnen deze ge meente in het huis staande alhier, in de Koningstraat, nummer tweeënder tig, is geboren een kind van het man nelijk geslacht, uit zijne echtgenoote Stoffelina Petronella Neijts - zonder beroep, wonende in deze gemeente, welk kind zal genaamd worden Henri Christiaan; dat ten zijnen huize op den dag van heden des morgens ten half drie ure, binnen deze gemeente in het huis al hier in de Koningstraat, nummer tweeëndertig, is geboren een kind van het mannelijk geslacht uit zijne echt genoote Stoffelina Petronella Neijts, zonder beroep, wonende in deze ge meente, welk kind zal genaamd wor den Anton Franciscus. Getuigen waren Pieter Veen, koop man, oud vijfenveertig jaar, en Francois Franciscus Leonard Karei Neijts, kleermaker, oud dertig ja ren. In de krant '"t Vliegend Blaadje", kleine courant voor Helder, Nieu- wediep en Texel van Zaterdag 20 april 1895 staat simpel: "Bevallen van twee zoons, P.S. Pieck-Neijts, Helder, 19 april 1895. Anton Pieck, die de leeftijd der zeer sterken bereikte en pas in 1987 is overleden, bewaarde aan zijn kindertijd de beste herinnerin gen. In zijn nalatenschap is een schetsboekje gevonden, door hem als jongen als notitieboekje ge bruikt, waarin behalve met potlood gemaakte notities ook tal van schetsjes uit z'n jeugd bewaard ge bleven zijn. Beelden van de woon kamer met oma in een stoel, pa met z'n zoontjes in tegenlicht voor het raam, de twee broertjes in de wastobbe, de slaapkamer met de tweelingbedjes. En dan wat herin- 63

Levend Verleden - Den Helder | 2001 | | pagina 19