56 Het enige wat erop zou kunnen duiden dat hij zich ook daar niet onbetuigd heeft gelaten, is een pu blicatie uit 1873 van zËn hand die berust bij de Koninklijke Biblio theek en als titel heeft: "Open brief aan het Eeregericht inzake Dr. J.C. Zaalberg Pzn., predikant te 's Gra- venhage contra den heer Ys. Bran- des, laatst geneesheer te Kedirie, thans te 's Gravenhage" (K.B. sig natuur 1001 D 8). Helaas is deze publicatie nog niet beschikbaar om te kunnen worden ingezien. In zijn Haagse tijd 1856-1880 ont wierp Harder negen gietijzeren vuurtorens en een stenen toren (Texel) voor de Nederlandse kust. Van dat aantal zijn er nog zeven be houden gebleven, te weten: Bres- kens (1867), Scheveningen (1875), Westkapelle (1875), Den Helder (1877), IJmuiden (2 stuks in 1878; waarvan er een is ontmanteld in 1909 en gedeeltelijk weer is opge bouwd op Vlieland) en Ameland (1880). Zijn eerste creatie stamt uit 1856. Dat was de vuurtoren van Re- nesse die in 1915 werd afgebroken. Blijkbaar was de toenmalige minis ter van Marine zeer enthousiast over de gietijzeren eersteling van Harder, want Harder ontving in 1857 twee tevredenheidsbetuigin gen van de minister. Alle andere gietijzeren vuurtorens ontwierp Harder nadat hij de 65-jarige leef tijd was gepasseerd. Toen hij de vuurtoren van Den Helder vorm gaf was hij 76 jaar; drie jaren later overleed hij. Niet bekend is of hij in de jaren na zijn 65ste wellicht als freelancer heeft gewerkt. Bekend is wel dat hij de laatste jaren van zijn werkzame leven veel samen op pad ging met zijn latere opvolger A.C. van Loo, adjunct-bouwkundige. Ook ontwierp Harder acht grote kustlichttorens voor het voormalige Nederlands Oost-Indië. Na zijn overlijden werden door Van Loo nog eens zeven van Harders ont werpen uitgevoerd. Harder is overi gens nooit zelf in Indonesië ge weest. Harders aanpak was zeer planma tig. Zo volgde hij het systeem dat alle kustlichttorens in de fabrieks hal in delen werden opgebouwd en na inspectie weer werden afgebro- ken.Wat de voor Nederlands Oost- Indië bestemde torens betreft, wer den de onderdelen in kisten verpakt en naar de verschepingshavens ge bracht. Harder (of Van Loo vanaf 1874) was steeds bij de verschepin gen aanwezig. Er wordt verondersteld dat Harder zijn ideeën voor het bouwen van de gietijzeren torens heeft opgedaan tijdens reizen naar Engeland, waar men sedert 1842 al ervaring had met het bouwen van dergelijke vuurtorens. Bovendien was Harder als tekenaar-constructeur bij het Loodswezen meer bekend met ijze ren constructies dan met bakste nen. Op 14 augustus 1880, op bijna 79- jarige leeftijd, maakte hij tezamen met Van Loo zijn laatste dienstreis en wel naar een steengroeve in Bel gië om daar het hardsteenwerk voor de fundering van vuurtorens te keuren. Twee maanden nadien overleed hij, op 21 oktober 1880 in zijn, naar wij aanemen, geliefde Vlissingen waarheen hij blijkbaar na geruime tijd in Den Haag te hebben gewoond, was terugge keerd. Naspeuringen hebben er tot dusver niet toe geleid dat een foto van Qui- rinus Harder kon worden opge spoord. K.F. WALBOOM Amstelveen Bronnen: W. Burgers. De ontwerper van de ijze ren lichttorens. Levensbericht van Qui- rinus Harder (1801-1880). Artikel in "Erfgoed van Industrie en Techniek" juni 1997, nummer 2. Drs. D. Hoendervanger. Quirinus Harder (1801-1880), bouwkundige bij de Dienst van het Loodswezen. Hoe deze gedreven burger van Vlissingen de grootste gietijzeren ontwerper bij de Marine werd. Artikel in "Den Spiegel" (Vereniging Vrienden van het Stedelijk Museum en van het Gemeentearchief Vlissingen); juli 1999, nummer 3. Drs. D. Hoendervanger. Ontworpen door Quirinus Harder/Bouwkundige bij de Dienst van het Loodswezen, de Verlichting, de Bebakening en de Betonning. Niet gepubliceerde docto raalscriptie kunstgeschiedenis. Katho lieke Universiteit, Nijmegen; 1999 Centraal Bureau voor Genealogie te Den Haag: dossiers families Harder.

Levend Verleden - Den Helder | 2001 | | pagina 12