Quirinus Harder (1801-1880) 55 dde- De ontwerper van de over 2 jaar ?en 125 jaar oude gietijzeren vuurtoren leeps- van Den Helder/Huisduinen - bij- p zee genaamd Lange Jaap - is Quirinus ïeid Harder. Deze ontwerper-construc- wel teur werd op 13 oktober 1801 te iptre- Rotterdam geboren, it veel ewil- De vader van Quirinus was johan ■ven, Fredrich (Frederik/Friederik) Har- lek- der, geboren omstreeks 1768 te naar Aldensteijn. De moeder waarmede zijn vader op 3 november 1799 te Rotterdam huwde, was Helena Eli- !MER. sabeth (Elizabeth) van Loon. De vader van Quirinus die naar is aan te nemen oorspronkelijk de Duitse nationaliteit had, was hofmeester s; vijf (geëmployeerde) aan het Maga- ïder- zijn van de Koninklijke Marine te 95. Rotterdam. In het tijdsverloop a 1800-1811 werden in het gezin zeven kinderen geboren. In 1814 vrede toen reeds drie van de 7 kinderen waren overleden, verhuisde vader :onde Harder met zijn gezin naar Vliss- ïee- ingen. Quirinus, 13 jaar oud, begon in 1814 als sjouwer op de voormalige Rijkswerf te Vlissingen. Tien jaar later was hij aldaar als klerk werk zaam. Blijkbaar had hij een goede tekenvaardigheid want wij zien hem in 1836 benoemd worden tot "teekenaar eerste klasse" (teken- meester). In juni 1830 was Quirinus inmid dels te Vlissingen getrouwd met Sara Johanna van de Sande (gebo ren omstreeks 1811; overleden 22 april 1877 te Den Haag). Zij kregen zeven kinderen. In het tijdvak 1839- 1845 verloren zij drie van de zeven kinderen. Op 53-jarige leeftijd werd Vuurtoren De Lange Jaap deling. Omstreeks 1840 ontwierp hij de sokkel voor het standbeeld van Michiel Adriaansz. de Ruyter dat op 4 mei 1841 te Vlissingen werd onthuld. Voorts had hij zitting in het bestuur van de leesbiblio theek, was hij betrokken bij de volkszangschool en was hij secreta ris van het college van kerkvoogden van de Hervormde gemeente Vliss ingen. Van de Haagse tijd zijn ons tot dus ver geen gegevens overgeleverd be treffende de verrichtingen van Qui rinus op het maatschappelijke vlak. Harder be noemd tot bouwkundige bij de Dienst van het Loods wezen, de Kust- en Oe ververlichting en Zeemerken enz. In datzelf de jaar 1854 verhuisde hij met vrouw en drie kinderen naar Den Haag. Zijn zoon Isaac (geboren circa 1834; overleden 9 maart 1904 te Vlissingen) bleef in Vlissin gen wonen. Aan te nemen is dat Quirinus in Den Haag op het Ministerie van Marine werd geplaatst. In zijn Vlissingse tijd was Quirinus vooral opgevallen door zijn vaardig heid met ijzer in scheepsontwerpen. Zo kreeg hij in 1843 een eervolle vermelding van de zijde van de Minister van Mari ne en Koloniën van Frankrijk na deelneming aan een prijsvraag be treffende stengen voor linieschepen en fregatten. Ook in maatschappe lijk opzicht was Harder blijkbaar een druk baasje. Hij maakte zich onder meer verdienstelijk als lid van de Vlissingse afdeling van de Maatschappij tot Nut van 't Alge meen. Hij schreef ook zangliederen voor een manifestatie van deze af

Levend Verleden - Den Helder | 2001 | | pagina 11