een kerkgebouw aan de Kerkgracht). Bekende Doopsgezinde Huisduiner families waren o.a. Baske, Kleyn, De Leeuw, Walig. jaar) en Nicolaas (9 maanden) en de weduwe A. De Wit-Klorn (27 jaar) en haar twee kinderen Jacob (2 jaar) en Guurtje (10 maanden). De wedu we S. Zuiderwind-Klorn (27 jaar) die Dorpsgezicht, stenen kerk ca. 1905 Huisduiner Fonds Na de ramp met het fregatschip "De Vreede" op 14 oktober 1824 waarbij de Huisduiner redders op één na al len verdronken, heeft het hoofdbe stuur van de maatschappij "Tot Nut van het Algemeen" alle plaatselijke "departementen" in ons land om een bijdrage verzocht, teneinde te komen tot een fonds voor de nagela ten betrekkingen van de verongeluk te Huisduiners. In totaal werd voor dit Huisduiner fonds 5.261,45 ingezameld. Van de rente van dit bedrag konden weke lijks uitkeringen worden gedaan: vier gulden aan de weduwe A. Groene- veld-Harkes (29 jaar) en haar zoons Jacob (3 jaar) en Cornelis (1 jaar), de weduwe M. Bregman-Klorn (30 jaar) en haar dochters Neeltje (4 jaar) en Dirkje (2 jaar) en aan de weduwe C. Kramer-Bijleveld (28 jaar) en haar vier maanden oude dochtertje Cat- harina Agatha. Vijf gulden per week ging naar de weduwe C. Been-Abbe- nis (28 jaar) en haar zoons Arie (2 in verwachting was van haar eerste kind ontving/2,10 per week. Hoewel er wijzigingen optraden zodra de gezinsomstandigheden veranderden, vond de commissie voor het Huisduinerfonds dat de uit keringen toch vooral niet onnodig verhoogd moesten worden. Want, aldus een brief aan het Hoofdbe stuur, de ondervinding leert de be deeling niet te ruim te stellen en dat er gezinnen zijn, die zóó weinig overleg betoonen en zóó weinig spaarzaamheid oefenen, dat zij ook met een weekgeld van 5,altijd gebrek hebben." En dat terwijl het belegd kapitaal van het fonds per 31 december 1850 37.100,be droeg!" Toen de laatstgerechtgde tot een uit kering aan dit fonds op 9 mei 1909 was overleden is het geld uit het Huisduiner fonds gelijkelijk verdeeld onder de "Noord- en Zuid Holland- sche Redding Maatschappij" te Am sterdam en de "Zuid Hollandsche Maatschappij tot het redden van schipbreukelingen" te Rotterdam. Reddingwezen Een zware storm op 14 oktober 1824 bracht het fregatschip "De Vreede" in ernstige moeilijkheden voor de kust bij Huisduinen. Zeven Huis duiner sloeperlieden slaagden erin elf bemanningsleden te redden. Een drietal opvarenden echter bleven op het schip achter. Bij een poging ook hen te redden, kantelde de reddings loep op de terugreis. Slechts één red der, Reinder Kruk, overleefde. Deze zo dramatisch verlopen reddingspoging werd de aan leiding tot de oprichting van de Noord en Zuidhollandsche Reddingmaat schappij (1824). Huisduinen kreeg een speciale red dingboot (f 300,en een boothuis je 60,in de duinen. Omdat er nog geen kustwachtorganisatie be stond werd men door middel van kanonschoten gewaarschuwd als een schip gestrand was. De voorzitter van de N.Z.H.R.M. jhr. H.J. Ortt, tevens directeur van het loodswezen, schreef: "al is het dorp vervallen, er wonen veel zeelieden die bij schipbreuk de

Levend Verleden - Den Helder | 2001 | | pagina 9