den begrepen niet hoe de regenten van het eiland zoiets konden toe staan! Op 4 februari werd de katho lieke schout Dirck Cornelisz. Vrou- landt tenslotte door de gerefor meerde Huybert Willemsz. Valck vervangen. Na de pestepidemie (1604/05) waarbij zestig procent van de bevolking stierf, bracht de overheid langzamerhand alle be stuursfuncties in handen van gere formeerden. ("Met paerden door het kerckvolck" in Varensgasten en ander volk. J.T. Bre- mer/H. Schoorl, 1987) kerken Tijdens de Hervorming in de 16e eeuw was de Huisduiner kerk, gewijd aan Sint Nicolaas de beschermheilige der zeevaarders, overgegaan in han den van de Hervormden. Pas in 1602 krijgt Huisduinen/Den Helder (540 communicanten) weer een eigen pas toor. In 1672 kwam er ook een ka tholiek kerkgebouw op het voorma lige eiland, maar dat werd niet op Huisduinen maar in Den Helder ge bouwd (Langestraat). Doordat in het begin van de 18e eeuw de pastoor Jo- hannes Heykoop, evenals het meren deel der parochianen, koos voor de Oud Katholieke modaliteit, waren de katholieken die Rome trouw bleven, aangewezen op de (Noord) Zijpe (zgn. Zijplopers). Pas in 1785 kregen de roomskatholieken weer een eigen pas toor en kerkgebouw (in Den Helder). 10 In 1825 telde Huisduinen (305 in woners, 84 huisgezinnen) nog slechts drie roomskatholieke gezinnen. Slag bij Kijkduin In het voorjaar van 1672 hadden En geland, Frankrijk, de keurvorst van Keulen en de bisschop van Keulen de Republiek de oorlog verklaard. Terecht sprak men van een ramp jaar. Ter land hadden de drie laats- genoemden grote delen van ons grondgebied veroverd, ter zee wa ren drie zeeslagen, op 6 juni 1672 bij Sole Bay en twee bij Schoone- veld voor de Zeeuwse kust (28 mei en 4 juni 1673) onbeslist gebleven, maar De Ruyterwas materieel in de minderheid en een Engels/Franse invasie dreigde. Op 11 augustus 1673 kwam het tot een beslissend treffen in de "Slag bij Kijkduin" ("The Battle of Texel" aan Britse zij de), maar het was tenslotte De Ruy- ter die als overwinnaar uit de strijd kwam. Gedurende de zeeslag keek de kustbevolking van Petten tot Texel vanaf de duintoppen in span ning naar de hevige kanonnades en manoeuvres van de strijdende eska ders. Een ooggetuige vermeldt dat onder de aanwezigen de Huisdui ner predikant Salomon van Till, woonachtig op de Tillenhof (de "Tuintjes"), aanwezig was. Men drong er bij hem op aan dat hij "eene bede tot God" zou richten. Alle hoofden ontblootten zich en de predikant, op een der duintoppen staande, het gelaat naar de zee ge keerd, droeg het benauwde vader land aan den God van hemel en aar de op. De bede verkeerde weldra in dank, toen de tijding van de over winning kwam ("Brandenwijn en Tillenhof", in: Volk aan het Marsdiep. J.T. Bremer/H. Schoorl, 1983) Hoewel reeds in 1624 er een (her vormde) "kerck op den Helder is ge timmerd" (in 1679 vervangen door een meer landinwaarts gelegen ste nen gebouw) bleven Huisduinen/Den Helder tot 1840 één kerkelijke ge meente. Wel waren er sedert 1736 twee afzonderlijke predikanten voor beide dorpen. Na de scheiding kreeg Den Helder twee predikanten (en twee kerkgebouwen: de Nieuwe kerk (1839) en de Westerkerk (1814). Huisduinen behield een predikantsplaats.11 DlEUWER PIETERS Uniek op het Huisduiner kerkhof is de eeuwenoude grafzerk van Dieu- wer Pieters, die bij haar dood in het rampjaar 1672 een pijporgel schonk aan de Huisduiner kerk. Op de graf zerk staat bovenaan een primitieve afbeelding van een kerorgel. Daar onder 1672 en dan de naam van de milde schenkster Dieuwer Pieters. De 19e eeuwse schoolmeester/ge schiedschrijver J. Van Dam Bouw meester weet te vertellen dat het or gel gemaakt is door de befaamde orgelbouwer en organist P. Bakker te Medemblik, dezelfde die even eens het daar nog altijd aanwezige kerkorgel in de Grote kerk van Me demblik gemaakt heeft. Wie Dieu wer Pieters was vermeldt hij helaas niet. Wel dat het orgel totaal ver nield is door soldaten die ten tijde van de landing vaan 1799 in de kerk waren ondergebracht. J.T. Bremer. Oorkonden in steen. Helderse Historische Reeks no. 3, blz. 50-52) Het kerkgebouw werd in 1851 door een nieuw vervangen, maar het orgel was tijdens de landing van Engelsen en Russen in 1799 onherstelbaar ver nield. In 1896 is het (houten) kerkje vervangen door een stenen gebouw, helaas nog steeds zonder (pijp)orgel. Wat wel bleef was de in 1537 door de Amsterdamse klokkengieter Goebel Saai gegoten torenklok (diameter 79 cm) met het randopschrift "Nicolaas heet ick/Den levendichen roep ick/den dooden overluy ick". Ook de twee kroonluchters gemaakt door I.P. Standert (1650) zijn gebleven, de vier houten leeuwtjes in het doophek en het scheepsmodel "Duinkerland" (1787). Het eerste bedehuis der Doopsge zinden stond eveneens te Huisdui nen. Pas in 1788 is er een Doopsge zinde Vermaning gebouwd in (Oud) Den Helder (in 1851 vervangen door 8

Levend Verleden - Den Helder | 2001 | | pagina 8