Galgen op Kijkduin De muiterij in mei 1763 op het V.O.C. schip de "Nijenburg" moest zwaar bestraft worden: "Een spectual exempel en afschrik van anderen." En waar kon dit beter dan bij Huis duinen, daar waar de in- en uitva rende schepen door het Schulpen- gat dicht onder de kust langsvoe- ren? Daar immers zou het "meer De muiters van de "Nijenkerk" worden nabij Kijkduin aan de galg gehangen. aenstotelijk en afschuwelijk zijn, als zijnde in het gezicht en langs de pu- blique weg." De Huisduiners waren er niet blij mee. De muiters werden in twee groepen begin mei en begin sep tember 1764 gegeeseld, geradbraakt en gehangen "aen een galge, met den koorde en in ijzeren banden" totdat "er de dood na volgt, moeten de doode lighamen ten voorbeelde en afschrik van alle zeevarende per sonen blijven hangen totdat dezelve door de injuriën (aantastingen) van de lucht en de vogelen des hemels zullen zijn verteerd." De heren zouden wel eens even la ten zien dat er een "goede justitie vigeerde (van krachtwas) in den lande". Maar de Huisduiners zaten met de ellende. Zij durfden er niet langs en waren niet bereid aan de zeeweringen te werken! Gecommit teerde Raden zaten er toch al mee dat het Kijkduin ernstig beschadigd was door de oprichting van galgen. Zij eisten een schadevergoeding voor het opnieuw met helm bepo- ten van het duin. Over enige scha devergoeding aan Huisduiners wordt niet gesproken. Het was af schuwelijk. De executies waren "zoo ontzaglyk en verschrikkelyk dat alle aanschouwers met de uiterste aandoening bevangen wierden; ja men verhaalt zelfs dat predicanten zoo ontsteld geweest zijn, dat ze naeuwelijcks in staat waren om de lijderen lijdenden) den behoorlij ken onderstand te verleenen." N.B. Op het Galgenveld vonden de executies plaats van hen die door baljuw en schepenen werden ver oordeeld. (Galgen op Kijkduin. In: Varensgasten en ander volk. J.T. Bremer/H. Schoorl, 1987, blz. 114 e.v. In 1818 bedroeg het inwonertal van het voormalige eiland in totaal 3022 zielen, waarvan 249 in Den Helder, 393 te Huiduinen, 330 aan het Nieu we Werk ("voorloper" Rijkswerf) en 250 aan het Nieuwediep. 7 De verplaatsing van de zetel van bal juw/schout en schepenen vanuit het aloude rechthuis (raadhuis) te Huis duinen naar Den Helder vond plaats in 1805. Wel was het reeds in de 18e eeuw gebruikelijk om bij tijd en wij le in herberg "De Roode Leeuw" te vergaderen. 8 Het oude "rechthuis" te Huisduinen is pas in 1863 afgebroken om plaats te maken voor een (nieuw) school gebouw. Tot die tijd waren school, onderwijzerswoning en raadhuis na melijk (sedert 1863) in één gebouw verenigd. 9 Moeizame calvinisering Huisduinen (1574-1605) De bewoners van het eiland Huisduinen hadden weinig fiducie in het Calvinisme. Zij hielden het liever bij hun vertrouwde pastoor Corne- lis Matthijsen, die tijdens de Opstand (1568-1648) trouw op zijn post bleef. Hoewel de gereformeerde synode in 1573 enkele predi kanten naar het eiland af vaardigde om "den paep van Huysduynen syn dienst" te verbieden, duur de het nog tot 1593 eer het tot de benoeming van een predikant kwam. Deze ds. Hendrik Luytgens kreeg het al gauw met de katholieke regenten van het eiland aan de stok en vertrok al na één jaar. Ook zijn opvolger Johannes Fleurkens had het niet best, al kreeg hij wel de steun van de calvinist Isaac Le Mai- re die in 1599 grote stukken land aan de zuidzijde van het eiland ter bedijking had gekocht. Ds. Fleur kens beklaagde zich er in 1596 over dat kwaadwilligen de kerkgang der gereformeerden hinderden door "seer ongeschickelijkck met haere paerden midden door het volk com- mende uute predicatie te rijden". Ook werden de ruiten van het predi kantshuis ingegooid. Schande was ook dat Simon Jansz, waard op Huisduinen, een hoeveelheid bier in huis had gehaald om "in de vasten avond te coppenen ofte vastelavond te houden". Gecommitteerde Ra- 7

Levend Verleden - Den Helder | 2001 | | pagina 7