6 de "Tegenwoordige Staat der Neder landen" van Isaac Tirion toch weer zo'n tweehonderd huizen op Huis duinen en bijna evenveel in Den Hel der (183). Volgens het verpondings- register van 1636 zijn er dan zelfs 221 huizen in de Kerkbuurt (Huisduinen) en 184 in Den Helder. 5 In 1708 vermeldt Dirk Burger van Schoorel nl. 150 huizen op Huisdui nen (ca. 600 inwoners) en 246 "op Helder (ca. 1000 inwoners). Groei Den Helder Behalve landbouw is er sprake van (kust)visserij: "Ook woonden er ee- nige Oost- en Westindische koop vaardijkapiteins, alsmede comman deurs van den Groenlandsche visse rij (walvisvaart)", aldus Van der Aa. 6 Dirk Burger van Schoorel noemt in 1707 negen commandeurs. Omdat het gebruikelijk was dat de "kernbe manning" van een walvisvaarder uit "eigen" mensen bestond, kan men rustig stellen dat in die jaren zeker honderd Huisduiners 's zomers ter walvisvaart gingen. Waarschijnlijk meer, want ook Helderse comman deurs (in 1707: 29) voeren met per soneel uit Huisduinen. Halverwege de 18e eeuw voeren er gemiddeld vijf tig walvisvaarders naar de arctische wateren vanuit Huisduinen/Den Hel der. Het behoeft dan ook geen ver bazing dat tot in het midden van de 18e eeuw beide dorpen in de wintermaanden over een "stuurlie- denschool" beschikten. Dat het dorp Huisduinen in die jaren al duidelijk op z'n retour is blijkt onder meer ook uit de aantallen loodsen. In 1740 woonden er 44 op Huisduinen, 173 in Den Helder. PlLOTACE "Oock is hierop te letten dat dese sanden veranderlyck zijn, de Baec- kens dickwils moeten verstelt zijn om 't verloop van dien. Sodat de Bootsluyden selfs so sij eenighe tijds een reys doen buytenlands, so onervaren zijn, oft zy noyt Bootsluy den gheweest waren." Aldus Joost Jansz. (de) Beeldsnijder in zijn toe lichting bij de kaart van Noord Hol land en West Vriesland, die hij in 1575 in opdracht van Alva maakte. Men moest dus voortdurend be dacht zijn op de ligging van zand banken en vaargeulen, want na ie dere storm kon een vaargeul hier of daar "dichtgezand" zijn. "Lootslie- den," aldus Beeldsnijder, "zijn dieghene, die op de gaten ofte daeromtrent woonen die daghelijcx die zanden doorkruysen." Alleen zij kunnen "alle schepen die uyt of in willen in wat weer dat het is" vei- I lig door de geulen loodsen. Voor 1615 kon iedere visserman zich als loods uitgeven, daarna was een examen nodig voor de "commissie van pilotage." En als men een tijdje was weggeweest moest men wéér examen doen, want de kennis van het zeegat kon intussen verouderd zijn. Tijdens de 17e en 18e eeuw voeren er meest een zestal loodsschuiten elk bemand met vijf of zes loodsen op zee. Alle van buiten komende schepen moesten een mijl buiten gaats een loods aan boord nemen teneinde het schip veilig over het Wieringer Vlack te brengen. Daar nam de zgn. Binnenloods de taak over teneinde het schip veilig over de Zuiderzee te loodsen. (J.T. Bremer, Oorkonden in steen. Hel derse Historische Reeks no. 3,1992, blz. 71 e.v.) In 1734 zijn er in Huisduinen nog maar 93 woningen, in Den Helder 303. Bij een gemiddelde woningbe zetting van 4 zijn dat nog steeds zes tienhonderd inwoners totaal, maar er is geen duidelijke verschuiving op getreden ten gunste van Den Helder. Een halve eeuw later (1780) is de si tuatie op het voormalige eiland nog ongeveer dezelfde (totaal 1592 inwo ners).

Levend Verleden - Den Helder | 2001 | | pagina 6