Kort overzicht van de geschiedenis van Huisduinen 4 Huisduinen, voor het eerst genoemd in een lijst van goederen van de Utrechtse Sint Maartens kerk van omstreeks 865, bestond waarschijnlijk al in de 7e eeuw, mogelijk reeds in de Romeinse tijd. 1 Het zeedorp lag toen zeker vijf kilometer meer naar het noordwesten. Wellicht lag Huis duinen ook toen al dichtbij de ingang van het fluvius Mares- deop" zoals het Marsdiep in schenkingsakten van het klooster Fulda uit de 8e eeuw genoemd wordt. Over de vraag of het Mars diep toen nog slechts een zeein ham was in de kustduinen of een rivier in het veengebied tussen Texel en Wieringen lopen de meningen uiteen. Mogelijk is het Marsdiep als getijderivier naar de Zuiderzee pas ontstaan in de 12e eeuw. Bij de stormvloeden van 1170 en 1196 ontstond eveneens het Heersdiep aan de zuidzijde, zodat er sedertdien sprake was van het eiland Huisduinen. Toen graaf Floris V in 1283 het ei land beleende" aan Willem van Eg- mond was er, behalve het gelijkna mige dorp aan de westzijde, nog spra ke van Oudendorpe (het "Torp") aan de oostzijde. De nederzetting "die Helderbuyrt" in de noordduinen van het eiland ontstond pas omstreeks 1500. In de zuidduinen lagen de neder zettingen Heiligharn (Haliggarn, Hil- legarn) en iets westelijker, Antge- buurt (Antebuurt). Het kwelderland tussen noord- en zuidduinen bestond (van west naar oost) uit de poldertjes "Oude land, "Koogh" en "Nieuwe Land" (1505). 2 "Informacie" (1514) Aan de westzijde van het eiland was het duin in het begin van de 16e eeuw al zover weggeslagen dat de aanleg van een (zand)dijk noodzakelijk was geworden. De kerk was landinwaarts verplaatst. In 1514 delen de Huisdui- ners mee dat zij geld geleend hebben "totter timmerage van de kerke". Uit de "Informacie", een belastingon- derzoek van 1514, blijkt dat het eiland dan in totaal 112 haardsteden telt, ter wijl de pastoor 350 "communican ten" opgeeft. Inclusief de "dopelin gen" zullen er toen dus zo'n 475 be woners geweest zijn. Pastoor Cornelis Adriaanszoon (29 jaar), schepen Willem Volkertszoon (50 jaar) en kerkmeester Comelis Ael- bertszoon (50 jaar) verklaren dat de bevolking zich bezighoudt "mitter zeevaert ende hebben luttel lantelin- ge". Ze hebben slechts een achttal kleine bootjes waarmee ze kustvis serij bedrijven. Maar de meesten "va- eren om een huyere" d.w.z. varen in Het eiland Huisduinen

Levend Verleden - Den Helder | 2001 | | pagina 4