Zo was het vroeger. Als ik nog wel eens aan Huisdui nen terugdenk, gaan mijn gedach ten uit naar de jaren 1938 - 1941. Destijds was ik als jongen lid van Groep I "De Jutters" onder leiding van wijlen hopman Metzelaar (ome Jaap, zoals hij vaak in de wandeling werd genoemd). Die padvinders van toen, tegenwoor dig scouts genoemd, vertrokken zondagmorgen om negen uur als bijna geheel Den Helder nog op één oor lag, vanaf het Troephuis, gelegen aan de dijk, lopend vaak naarHuisduinen. de Algemene Begraafplaats als in de omgeving van Fort Kijkduin. Wat die begraafplaats betreft: ach ter het huis van de familie Nebbe- ling richting de duinen, was het toen enigszins "ruig terrein". Zoon Cees Nebbeling was ook padvinder en kende als geen ander alle "fijne en moeilijke" plekjes rond zijn ou derlijk huis! Ook de omgeving van Fort Kijkduin was een ideaal plekje voor 'Flet Spel van Verkennen voor Jongens'. Na 1 september 1939 werd dit, helaas, tot verboden ge bied verklaard in verband met de herinner ik mij nog dat achter het toenmalige Dennenheuvel twee tennisbanen lagen. Na mei 1945 heb ik daar samen met mijn straat- en padvindersvriendje Nico Hemel rijk de eerste beginselen van het spel met "racket en gele bal" beoe fend. Resumerende, als Nieuwediepse jongen kende bijna iedereen Huis duinen met al zijn straten (uiter aard waren dat er niet veel), een stukje aardkloot op 53 graden Noor derbreedte. Voor mij altijd, een stukje Jutters jeugdsentiment met mooie herinne ringen. G. Flameling, Rotterdam, Oud-padvinder Groep I "De Jutters" Het Galgenveldje was dan een ge liefde plek. Daar werden diverse spellen beoefend, zoals "dassen- roof' en "pinkelen" (specifieke pad vindersspelletjes). Ook niet te ver geten, dat door diezelfde groep pad vinders diverse avondoefeningen werden gehouden, zowel rondom afkondiging van de Algemene Mo bilisatie in Nederland. En als je over Huisduinen praat of schrijft, wat te denken van het Badpaviljoen waar menige danspasjes werden gezet. Weer of geen weer, zondag avond met "je meisje" richting Lan ge Jaap voor je dansavond! Verder Dennebeuve! met speeltuin en ten nisbaan. 43

Levend Verleden - Den Helder | 2001 | | pagina 43