De voormalige woning van C.A. Niessink, directeur van de weeshuizen van Huisduinen, op de hoek van de Duinweg tegen over de Tuintjes- weg. De gebouwen In 1900 werd er begonnen met een weeshuis dat tot in de twintiger ja ren dienst heeft gedaan, in 1904 volgde de uitbreiding en opening van een tweede gebouwtje, vermoe delijk stonden beide weeshuizen aan de Duinweg. In 1913 huurde men er de panden Duinweg 36 en 38 bij, later, in 1920, werden deze aangekocht. In 1930 vond de ope ning plaats van twee nieuwe naast elkaar gelegen huizen; een meisjes huis en een kindertehuis voor de kleintjes. Gelegen aan de Duinweg op nummer 34 als het grote ge bouw dat later, vanaf 1946, als be jaardenhuis Avondrust in gebruik is geweest en nummer 32 het klei nere pand rechts daarvan. Na diver se verbouwingen is het grote ge bouw in 1996 geopend als het ap partementen/hotel 'The baron crown'. Tijdens de verbouwingen hebben de huidige eigenaren de buitenzijde weer in de staat van de bouw uit 1930 teruggebracht, het naastgelegen kleinere pand is dan al in gebruik als woonhuis. In 1930 verbleven er in het weeshuis 20 meisjes van schoolplichtige leeftijd en ouder; het kindertehuis huis vestte 10 jongens en meisjes bene den de schoolplichtige leeftijd. Ach ter deze woningen aan de Duinweg was een ruim speelterrein met in de onmiddellijke nabijheid een klein dennenbos. Daarna volgde nog de bouw van een nieuw huis voor de jongens. Toch werden de nieuwe weeshuizen kort daarna al weer verlaten. De wezen verhuis den voor de allerlaatste keer naar drie reeds bestaande panden, mid den in het dorp en alle rondom de Huisduinerkerk gelegen. Directeur Niessink Het weeshuis nam kinderen op die in het algemeen weeshuis van Den Helder niet geplaast konden wor den, zoals halve wezen omdat, vol gens het reglement van die stich ting in Den Helder, daarin niet an ders dan wezen geplaatst mochten worden. De opzet van de Huisdui- ner stichting mag daarom zeker nuttig genoemd worden. Het is daarom nog niet vanzelfsprekend dat het dan ook een goede stichting zou zijn. Vooral directeur Niessink heeft daarin een opmerkelijke rol gespeeld. Het archief van het Alge meen college van toezicht, bijstand en advies voor het Rijkstucht- en opvoedingswezen van het ministe rie van justitie, notulen 1903 - 1953 aanwezig in het Algemeen Rijksar chief in Den Haag geeft een over zicht: "1915 - De wezeninrichting is zeer primitief. Er zijn 48 kinderen. Er is een jongenshuis onder leiding van een echtpaar, een meisjeshuis on der leiding van twee vrouwen en een kinderhuis onder leiding van drie vrouwelijke beambten. 1920 - Het verkeert in grote geld zorgen. De directeur en directrice hebben 5 eigen kinderen. De kinde ren zien er gezond uit. Zij gaan op school in Den Helder. Zij zijn goed opgeleid en spaarzaam. 1929 - Er zijn 34 kinderen. De in richting is eenvoudig op het armoe dige af. Directeur is zelfverzekerder (dan in 1920). Hij heeft van het be stuur een Ford auto gekregen. De kinderen zien er fris en gezond uit. 1935 - De stichting is een persoon lijke schepping van de heer Nies sink en is samengegroeid met het dorp. Over het dorp zijn verspreid het jongens- en het meisjespavil joen. Het jongenshuis is door bouwvalligheid gesloten. 39

Levend Verleden - Den Helder | 2001 | | pagina 39