38 Het voormalig meisjesweeshuis met balkon tegenover het Huisduinerkerkje aan de Badhuis straat. Het uiter lijk van het pand is door de huidige bewoners, de familie Wiggers, weer terugge bracht tot dat van het vroegere meisjesweeshuis weeshuis is in 1851 als het Alge meen Weeshuis naar een nieuw ge bouwd pand aan Kerkgracht 1 ver huisd. Het gebouw aan de Kerk gracht is vervolgens als raadhuis in gebruik geweest (1927 -1987) en anno 1998 grondig verbouwd en gerestaureerd tot bedrijfspand in opdracht van de huidige eigenaar Holland Advertising Nieuwe Media Groep. Weesinrichting Huisduinen Het zou ruim tachtig jaar duren voordat Huisduinen weer een eigen weeshuis kreeg. De Helderse Cou rant schreef daarover op 14 juli 1900: "De vereniging tot opvoeding van weezen, half weezen en onver zorgde kinderen (volgens het pavil joen-systeem) te Huisduinen ont ving de Koninklijke goedkeuring op hare statuten. In augustus a.s. wordt het eerste tehuis geopend. Reeds is aan een 10-tal kinderen plaatsing toegezegd. In elk tehuis zullen ten hoogste 30 kinderen ver pleegd worden en een afzonderlijk huisgezin vormen onder leiding van een moeder of vader. Op aan vraag worden de statuten en het re glement der Vereniging gratis toe gezonden". Een maand later, op 17 augustus 1900, schreef de krant: "De weesin richting te Huisduinen waarop wij in dit blad reeds meermalen de aandacht vestigden, is dinsdagmid dag geopend. Tegenwoordig waren bij deze plechtigheid het Bestuur, de Commissie van Toezicht en ee- nige belangstellenden. Zoals bij dergelijke gelegenheden gebruike lijk is, werden toespraken gehou den, waarbij men wees op het goe de doel dat deze stichting beoogt, dank bracht aan allen, die aan de totstandkoming van deze inrichting hadden medegewerkt en de beste wensen uitte voor de toekomst. Het eerste gebouw, dat in gebruik is ge nomen, staat aan de voet van het duin, en hoewel klein, is zeer doel matig ingericht en ziet er inwendig wel eenvoudig, maar netjes uit. Door den geldelijke steun van de bekende philantroop, den heer P. W. Janssen van Amsterdam, heeft men dit tot stand kunnen brengen. Reeds 11 verpleegden zijn in de in richting opgenomen en daar nog velen een plaatsing verzocht heb ben, zal men wel spoedig, zoo de fi nanciën zulks toelaten, een tweede gebouw voor het doel moeten in richten. De verpleging geschiedt in paviljoenen (afzonderlijke huizen) ieder op zichzelf een huisgezin vor mend, doch hoogstens bestaat zulk een huisgezin uit 30 personen. De opvoeding berust op Christelij ke grondslag in Nederlands Her vormde geest. Tot moeder is aange steld mej. C.B.H. Waldenmaier. De verpleegkosten bedragen f 100 per jaar voor één kind. In bijzondere gevallen kunnen kinderen tegen verminderde bijdrage of gratis ge plaatst worden". In de periode 1900-1912 beleed het weeshuis de christelijke grondslag onder de Ne derlands hervormde gemeente. Toen in 1913 de Kinderwetten in werking traden sloot de inrichting zich aan bij het rijk. Sedert dat jaar behoorde Huisduinen tot de zoge naamde 'aangeschakelde gestich ten', met andere woorden, er wer den ook voogdijkinderen opgeno men. Natuurlijk genoot de instel ling als zodanig rijkssubsidie, maar dat was te weinig zodat de liefda digheid nodig was om exploitatie mogelijk te maken.

Levend Verleden - Den Helder | 2001 | | pagina 38