weesinRiCRciriG „BUiSDumerr vap bet 16 April Namens h HUISDUINEN, April 1930. et Bestcicir vap öe Weesipricbtipg „F)uis- öüipep" beeft öe eer U beleefö üit te pooöigep tot bet bijwopep vap öe opepipg Mieuwe meisjes- ep Kipöerbuis op a.s., öes paroiööags balf örie. et Bestuur: 0. A NIESSINK, secr.-dir. 37 Lpjj 8 H] De uitnodiging uit 7930 voor de genodig den van de opening van de weeshuizen aan de Duinweg 34 en 32, nu bekend als appartementen/hotel 'The baron crown' met rechts ernaast gelegen woonhuis. de ontwikkeling naar een eventu ele hogere, universitaire, opleiding stond stil. Wie moest dat trouwens betalen. De Franse tijd Het had niet slechter gekund. Net in de tijd dat er geen Franse en Hollandse militairen in de over volle dorpen ingekwartierd kon den worden werd het weeshuis in brand gestoken (1813). Het was ook in die periode dat de wees- meesteren ten einde raad aan het dorpsbestuur schreven dat: "Tot hun innigste leedwezen van tijd tot tijd en wel sedert enige jaren heb ben moeten ondervinden dat het getal minderjarige en verlaten per sonen welke zij binnen hun wees of armenhuijs van het nodige moeten verzorgen, als der huijsgezinnen, welke zij weesmeesteren als tevens armen voogden zijnde door het uijtdelen van brood als andersinds moeten ondersteunen verbazend te zien vergroten: Dat door den oorlog nog innorm is vermeerdert gewor den". Alsof dat nog niet genoeg was vond er tussen 7 december 1813 en 1 mei 1814 een beleg plaats van de Marsdiepdorpen door Bataafse (Hollandse) militairen. Gericht te gen de Fransen regimenten, waar bij de dorpsbewoners het zwaarst werden getroffen. Door brand verwoest "We schrijven 21 december 1813. De wezen waren er toen al niet meer in. Die waren al op 19 novem ber bij de burgers ondergebracht", aldus f. van Dam den Boumeester in zijn boek, Beschrijving van Den Helder met het Nieuwediep en Huisduinen. "Den 21e, na een rus tige dag geweest te zijn, hoorde men des avonds zwaar schieten, ie der liep naar buiten; eene buitenge wone levendigheid heerste op de straten en deze verminderde niet, toen men de lucht eensklaps zag rood worden en het geroep van brand in het weeshuis vernam. Al les begaf zich naar dien kant, om het vreselijk schouwspel te zien, en waarlijk de brand woedde met een verschrikkelijk geweld, zodat het schoone gebouw in den tijd van 3 uren in den asch gelegd werd. Het was ingericht voor 150 kinderen. Deze waren echter bij het aannade ren van den vijand uitgetrokken en bij de inwoners ingekwartierd, ter wijl er gedurende den dag eene Fransche wacht in geplaatst werd. Het weeshuis stond tot het najaar van 1813 in het gehucht Heiligharn, hetwelk toen in het laatst van de cember door de belegeraars van den Helder, bekend onder de naam van Boeren-Kozakken, in brand werd gestoken, omdat de Fran- schen in hetzelve hunne voorpos ten hadden. Zoo verwoest soms eene eigene hand hare beste inrich ting. Genoemd weeshuis was eene stichting waar alleen Hervormde kinderen in verpleegd werden. De doopsgezinden verzorgden hunne eigene weezen even als de cleresie (oud katholieken)". Dit betekende het einde van wat toen genoemd werd 'het oude wees huis op Huisduinen'. In 1822 vond alleen nog een korte corresponden tie plaats tussen de onderdirecteur der marine, ad interim Arkenbout en C. van Herwerden, van de ge meente Helder Huisduinen. Waarbij Van Arkenhout infomeer- de: "Tegen welke prijs en op welke voorwaarden het gemeente bestuur als eigenaars van het voormalig weeshuis te Huisduinen genegen zoude zijn dat gebouw aan het de partement van marine met primo april aanstaande over te doen". De verkoop ging door en op 28 febru ari 1822 kwam er definitief een ein de aan het weeshuis op Heiligharn voor een bedrag van f 600,-. Het werd gesloopt. Niet lang daarna, in 1825 volgens akten in het Helderse gemeentearchief, komt er een weeshuis in Den Helder, voor het eerst. Er wordt geschreven over een "algemeen wees en armenhuis in Den Helder", en over aankoop en vertimmering. Het was dus een be staand pand dat verbouwd werd en plaats gaf aan 41 kinderen. Van Dam den Boumeester beschrijft enige jaren later dat Helderse wees huis in de Ouwe Helder als: "Ver der voortgaande (in de Artillerie straat) vindt men ter linkerzijde het Burgerweeshuis, zijnde een ruim en fraai gebouw, voorzien van rui me kamers en een groote binnen plaats, hetwelk vroeger tot eene school, die aan deze inrichting ver bonden was, gediend heeft". Dat

Levend Verleden - Den Helder | 2001 | | pagina 37