Collecte Melk en kaas Waterputten Kinderen in dienst Zand uijt duijnen Doodkleede 313:00 217:00 639:00 420:00 100:00 350:00 Het voormalig meisjesweeshuis aan de Duinweg nummer 34- Het gebouw werd vanaf 1Q46 in gebruik genomen als bejaardenhuis Avondrust. Na diverse verbouwingen is het pand in 1996 geopend als appartementenhotel 'The baron crown'. De huidige eigena ren brachten de buitenzijde terug in de oude staat van 1939. Verder was er de huuropbrengst van de bezittingen" van het wees huis zoals van de landerijen: Bree- water (nu omgeving Breewater- straat en Wezenstraat!) - Hardegras - Aafkedam - Dirk Gorter - Lim- mens Hofstede - Sluijsdijk - Potte- man (nu Tuindorp) en de verhuur van enkele huizen. Een aantal van de bezittingen was in 1918 nog steeds eigendom van het Algemeen Weeshuis aan de Kerkgracht nummer 1, waaronder de weilandpercelen de Potteman en Sluisdijk. Beiden werden in 1918 aan de gemeente verkocht met als bestemming bouwterrein. Met de verkoop van onder andere landerij de Potteman kwam er land vrij om Tuindorp op te bouwen. Tot aan dat jaar leverde verhuur van de lande rijen nog steeds inkomsten op voor het weeshuis. Vertrek uit het weeshuis Weeskinderen werden tot hun vijf tiende jaar in het tehuis opgeno men, ouder niet meer, en zij moch ten voor hun 22ste jaar (werd later verlaagd naar 20 jaar) het weeshuis niet verlaten. Bij vertrek kregen zij een kist met kleding mee: "Voor de manspersonen 4 onderbroeken, 4 wollen hemden, 3 kappen, 7 paar kousen, 8 hemden, 2 linnen pac- ken, 1 paar laarsen, 5 dasjes, 5 neus doeken, 2 kussensloopen, 1 veer- kussen, 4 wollen bovenbroeken, 1 nagtrok, 1 buitsak, 1 combairs (een grove wollen of gewatteerde deken), 1 kist, nog 10 lijnen hoekwant (vi stuig): of anders het stuurman schap te laten leren (vermoedelijk een opleiding). Voor de vrouwspersonen 2 lakense rocken, 2 baijen rocken, 3 onder borstrokken, 2 rijglijven, 6 hem den, 6 bovenmutsen, 3 ondermut sen, 4 halsneusdoeken, 4 sakneus doeken, 3 schorteldoeken, 3 boesels (jasschort zonder mouwen), 3 schorten met nog 1 swart schort, 1 paar schoenen, 2 paar muijlen (schoeisel zonder hiel), 1 paar klompen, 4 paar kousen, 2 boven borstrokken, 1 wollen kleedje, 1 lin nen borstrok en dit alles soo nieuw als oudt. Aldus geordonneert gesta- tueerd en gearresteert op den raad- huijse den 27 december anno 1701". De meisjes hadden veelal geleerd als dienstmeisje te werken. Voor de jongens was er meer variatie. Zij hadden een vak geleerd als: boeren knecht - kleermakersknecht - krui deniersknecht - kuipersknecht - metselaarsknecht - molenaars knecht - timmermansknecht - ver- wers (schilder) knecht - wagema- kersknecht - of zeeman. Ondanks het streven om ieder kind op zijn niveau te laten leren bleef het bij de traditionele ambachten. De kinde ren hadden een vak geleerd maar 36

Levend Verleden - Den Helder | 2001 | | pagina 36