grote vuurbakengeld genoot. De uit het buitenland komende schepen moesten naar gelang hun scheeps- lasten een zekere som als buiten- vuurgeld aan de Ontvanger betalen. Deze ontvangers, meestal de haven meesters (bakenmeesters) werden door de Ontvanger-Generaal aange steld, die op zijn beurt 'alle opligh- ten en vuurstokers' betaalde en het onderhoud der vuurbakens, kolen- schuren en kapen bekostigde. In 1668 verordonneerden de Staten van Holland en West-Friesland dat te Huisduinen in een vuurbaak des nachts vuur moest worden ontsto ken en onderhouden, van 1 septem ber tot 1 april. In 1771 werd bepaald dat ze tot meerdere nut en veilig heid ook 's-zomers moesten bran den. In het jaar 1801, toen onder zoek werd gedaan naar de aan de Noordzeekust opgestelde zeevuren, kolenschuren, bakens en kapen, stonden de vuurbaak en de kolen- schuur nog steeds op Kijkduin, of schoon ze juist door de in 1799 ge lande Engelsen en Russen onklaar waren gemaakt. Stenen vuurtoren fort Kijkduin In 1822 werd een stenen vuurtoren gebouwd op een hoek van het fort Kijkduin. Het is een ronde bakste nen toren met een hoogte van 22 meter (47 meter boven de zeespie gel) 110 treden en zes verdiepingen. De toren had 26 nagemaakte En gelse Argantse lampen, welke in 1865 vervangen werden door plati na platen met 64 spiegelruiten voor reflectie van de lantaarn. De diame ter van de toren was 8-5 meter. Deze vuurtoren brandde op raap olie. Het licht draaide niet zoals te genwoordig in bundels, maar had een vast brandpunt.Het was het eerste in Nederland gemaakte, gro te vuurtorenlicht. In 1875 werd de vuurtoren afgebroken. Lange Jaap Op 1 april 1878 werd een nieuwe vuurtoren, die buiten het fort Kijk duin stond, in dienst gesteld. Ont werper van de 16-kantige roodbrui ne gietijzeren vuurtoren was Q.Harder, bouwkundige van de dienst kustverlichting. De toren is 64 meter hoog. Om boven te ko men moeten er 284 treden over wonnen worden, die verdeeld zijn over 19 verdiepingen. Diameter van de vuurtoren is 11-4 meter. Er werd 153.475 kg gietijzer gebruikt. Al gauw kreeg de toren, door zijn typische vorm, van de bevolking de passende bijnaam van 'Lange Jaap'. Het bijzondere aan deze vuurtoren is -zoals iedere jutter weet- dat hij zich naar de wind kan richten. De constructie is zodanig, dat de toren bij hevige storm op zijn fundamenten meeveert in de windrichting en ruim een meter uit het lood kan komen te staan. Wanneer de storm voorbij is kan deze afwijking weer worden ge compenseerd. Onze Lange Jaap heeft de ontwik keling in de verlichtingstechniek helemaal meegemaakt: aanvanke lijk werd de toren nog met petro leum verlicht, later -toen het gas- gloeikousje was uitgevonden- kwam er een gasverlichting waar bij een soort benzine, Pharoline genaamd, werd verstoven na voor verwarmd te zijn volgens het prin cipe van de primus. Daarmee kreeg het licht een sterkte van 6000.000 kaars. In 1903 wordt hetstaand' licht vervangen door een draaiend.Ten- slotte kwam in 1924 de elektrische verlichting, die onze Lange Jaap een lichtsterkte gaf van vijf en een half miljoen kaars, waardoor het licht volgens de lichtlijst tot op een afstand van 27 mijl is te zien. De vuurtoren werd voorzien van een noodinstallatie waardoor ook gas gebruikt kon worden. Tot de Twee de Wereldoorlog werd het zeer gif tige blauwzuurgas als noodbrand- stof gebruikt. Op 10 mei 1940 werd, om 02.50 uur precies, het vuurtorenlicht door mariniers on schadelijk gemaakt. Tijdens de oorlogsjaren werd de Lange Jaap rondom voorzien van camouflage- kleuren. In 1945 werd de noodver lichting ingericht voor het gebruik van propaan. De inspanning van het trappen lo pen wordt ruimschoots beloond met het fantastische uitzicht. Van hieruit kunnen we met helder weer de kerktorens van Schagen en van Wieringen zien. Verder kijken we op de zandplaat De Razende Bol, het Molengat, het Marsdiep en het eiland Texel, waarop onder meer de dorpen Den Burg, Oosterend en Den Hoorn zijn gelegen. Ook kun nen we duidelijk het monument op de Afsluitdijk onderscheiden. Kenmerken van het licht; een groep van vier schitteringen in twintig se conden als volgt: helder 0,2, duister 3,1 sec. helder 0,2, duister 3,1 sec. helder 0,2, duister 3,1 sec. helder 0,2, duister 9,9 sec. Totaal 20 sec. Bronnen: -Den Helder, stad van mijn dromen, G.H. van Heusden. -Huisduinen en het oude land, P.Lief hebber en L.Th. Berg. -Beknopte geschiedenis van Huisdui nen en Den Helder door A. Korff, 1958. Rob Koningstein 34

Levend Verleden - Den Helder | 2001 | | pagina 34