Huisduinen: altijd licht in huis 33 (Uit: Lied van de vuurtoren) 1411. Luis- Zie hoe helle stralen Langs de sterrenhemel dwalen, De lichte armen reiken Over stad, land en zee. In het nachtelijk duister Straalt Lange Jaap in luister En seint de zeelui buiten hier is de veilige ree. Wat voor Amsterdam het Paleis op de Dam is en voor Utrecht de Dom toren is voor Huisduinen en omge ving vuurtoren 'de Lange Jaap'. Deze toren vormt een schakel in de keten van vuurtorens die langs de Hollandse kust staan opgesteld ten behoeve van het scheepsverkeer. Vuurbaak Op 30 mei 1598 namen Gecommit teerde Raden het besluit, dat een vuurbaken tussen 15 en 17 meter hoog, met twee vuren brandend zou worden opgesteld op het Jan Pieterzoonduin, ten zuid-oosten van Kijkduin, recht achter de bin nenste huizen van de kerkbuurt, voor het inzeilen van het Span jaardsgat. De motivering van schout en schepenen in een daar toe strekkend verzoek aan de Ge committeerden Raden was datde gronden ende droochten voor huys- duynen wel twee mijlen in zee loopen, jae soo verre als men een hol van een schip (scheepsromp) bekennen mach, waerdoor veele naufragien (schipbreuken) geleden werden'. Dit vuurbaken bestond uit een ver hoging van steen en hout met daar bovenop een ijzeren rooster, waar door de wind er goed onderdoor kon blazen hetgeen een goede trek cfdoóduMvfAV zien CiuaAXcyL&ri ^aafu bevorderde. Gestookt werd met stro, hout en kolen. Om er zeker van te zijn dat dit goed droog bleef, bouwde men in de buurt van het vuurbaken een schuur, ook wel vuurboet genoemd. Huisduinen behoorde tot de groep van buiten- vuurbakens. Deze vuurbakens wer den allen door de pilotage (loodswe zen) onderhouden, dat hiervoor het

Levend Verleden - Den Helder | 2001 | | pagina 33