In 1814: Klaas Klein - Pieter Schouten - wed. Jacob Tegel - Jan Bakker - Cornelis de Jong - Cornelis Breet - Aar jen Pronk - A. Mooij - Hendrik Vel thuis en Jan Sloth. In tegenstelling tot andere dorpen werd het gemalen graan door de bakkers zelfbij de meelmolen opgehaald. Immers de bakkers hadden allen paard en wagen. Daarmee haalden ze ook hun brandstof (turf en hout) en verdere grondstoffen op uit de vrachtscheepjes die aan de kade van het Nieuwediep lagen. Daarbij hiel den de meeste bakkers er ook nog een boerderijtje bij voor hun be staan. Zij die dit niet hadden leid den een sober bestaan. Want niet iedereen had de handelsgeest om te kunnen profiteren van de scheep vaart op het Marsdiep. De boerde rijtjes hadden ook nog het voordeel van eigen melk, boter en eieren en er was bergruimte om turf en tak kenbossen in schuren op te slaan. Granen en meel werden op de dro ge zolders bewaard. Bakker Mahieu Na eeuwenlang een bakker op Huisduinen te hebben gehad was bakker Mahieu de laatste: "Onze bakkerij stond aan de Badhuis straat, tussen de vuurtorenwachter huizen en de Branding in", vertelt C. (Coen) Mahieu. "Nu staat er dat rijtje met die drie verspringende huizen. Het pand was vroeger een herberg, er waren boven zeven slaapkamers, de mensen konden daar overnachten. Voor de paarden zaten er nog ringen in de voorgevel. Mijn vader heeft er een bakkerij van gemaakt, de grote serre werd winkel. Maar eigenlijk zijn we bij toeval op Huisduinen gekomen. Mijn opa had een bakkerij in de Ouwe Helder, in de Langestraat, die is gebombardeerd in de oorlog. Toen kregen we een noodbakkerij in de Hertzogstraat, op dat school plein, dat is later fietsenstalling ge worden. Daarna heeft mijn vader het pand op Huisduinen gekocht, gelijk met een nieuwe oven. Die werd gestookt met hout, zoals tak kenbossen, en met briketten. Het meel kwam van maalderijen, wij hadden Koopmans uit Alkmaar en later Zeeman uit 't Zand. Zij lever den in meelzakken van vijftig kilo gram. Tegenwoordig komt dat in si lowagens, elke bakker heeft een silo, daar wordt het meel ingebla zen. Alleen de buitensporige soor ten komen nog steeds in zakken. Wij bakten op Huisduinen brood en banket. Dat wil zeggen drie soorten brood: wit-, bruin- en melk- brood, en natuurlijk kadetten en krentenbollen. Veel meer soorten had je toen nog niet. Verder had den wij het hele jaar door specu- laasplakken, taai-taai en sportkoe- ken. De bezorging was door heel Den Helder, tot de sanering, toen werden de ventwijken in vakken verdeeld. Vanaf dat moment had ie dere bakker zijn eigen vaste wijk. Onze bakkerij heeft er zevenen twintig jaar gestaan, daarna is het afgebroken, toen kwamen daar die drie nieuwe woningen. Ja, wij wa ren de laatsten die een bakkerij op Huisduinen hadden. Ik kan mij de tijd nog herinneren dat je daar nog een groenteboer had, en een ijs- boer, een kruidenier en een melk boer. Maar ja, vroeger had je ook veel meer bakkerijen. In mijn tijd waren er wel twee en veertig. Alle maal op 'hoekies'. In Tuindorp, in de Visbuurt, in al die buurten. Maar toen had je overal ook nog een slagerijtje, een kruideniertje en een melkboertje. Nu is er helemaal niks meer. Maar ja, van de vroegere zelfstandige broodbakkers die ik nog heb meegemaakt zijn er ook nog maar vier over. Van Vliet, Bays, Dunselman en mijn broer Frits Mahieu aan de Bassingracht". Bronnen: Rijksarchief Noordholland: Inventarisnummer 184 archiefstuk 6782 1632. inventarisnummer 3 archief Gecom mitteerde Raden 1228 en 1229. inventarisnummer 33 kadaster, inventarisnummer 13 archiefstuk 411. notarieel archief Den Helder en Huis duinen. Gemeentearchief Den Helder: Uit het oud archief van Den Helder en Huisduinen: lijst van burgerbewapening 1799. inventarisnummer 92 register der afgegeven patenten (1811-1812). inventarisnummer 135 ingekomen en verzonden rekesten (1606-1816). Uit Levend Verleden 8e jaargang blad 19 e.v. Backers van roggebrood, weggen en bollen, door Rens Schendelaar. Uit Levend Verleden 8e jaargang blad 61 e.v. Huisduinen omstreeks 1830 - 1840. Den Helder gespiegeld met het verle den, door G. H. van Heusden. West Friesland oud en nieuw, jaargang 1981. Volk aan het Marsdiep, door Henk Schoorl en Jan T. Bremer. Oude boerderijen en buitenverblijven in de Zijpe, deel 2a en 2b, door P. Dekker. De oude Nederlandse maten en gewichten, door J. M. Verhoeff. Ontwikkelingsgeschiedenis en beschrijving der gemeente Helder, (uitgave 1875), door D. Dekker. Oorkonden in steen, door Jan T. Bre mer. Met dank aan de heer C. Mahieu. Rens Schendelaar 32

Levend Verleden - Den Helder | 2001 | | pagina 32