De Molensloot in de Huisduinerpolder van west naar oost. De sloot is vernoemd naar de meelmolen die rechts aan het einde van de sloot nabij de Huisduinerweg heeft gestaan. Ter oriënta tie: links de bosschage van de begraafplaats, rechts de eerst hui zen aan de Badhuisstraat vanaf de Huisduinerweg. zak 83,5 liter (36 zakken per last) 1 schepel vat 27,9 liter (3 schepel per zak) Daarbij waren de molenaars verplicht: 'Alle het graan, 't geen aan haar molens wordt gebracht of ge haald, partye voor partye ag- ter den ande ren te malen, die eerst komt, die eerst maalt". duijnen verkoopen int openbaar de koornmolen staande op Huijsduij- nen. Den koper zal den koornmo len bemaalen ofte doen bemaalen bij persoonen die haar ambacht van rogge en andere graanen te malen wel kennen. Den koper zal ten alle tijde van den dage tot gerief van den burgers en bakkers deze maai en, desnoods bij nagte, als er maar weer en wind is. Het maalloon voor de mulder van elke zak rogge 2 stuijvers. Een vaatje vol stuijver. Een zak varkenskoorn, boonen of erte voor de beesten gemalen 3 stuijvers". Cate Jansd Muilenaar (Moolenaar) koopt de molen voor f 1150,-. Zij bleef tot circa het jaar 1639 de mo lenaar van molen 'De Hoop' op Huisduinen. De molenaars Het ambacht molenaar was op Huisduinen veelal een zaak van va der op zoon, of dochter. Belangrijk was dat de molenaar het weer kon voorspellen. Nog belangrijker, dat hij wist hoe de wind ging waaien. 1 Want voordat de molen maalde, moest hij 'op de wind' gezet (ge kruid) worden, en op de zeilen, die afhankelijk van de windsterkte, ge heel of gedeeltelijk op de wieken werden gespannen. Het molenaars ambacht is nagenoeg verdwenen. Om de Nederlandse bevolking ken nis te laten nemen van een bijna uitgestorven beroep en van het mo len-cultuurgoed wordt er sinds 1973 jaarlijks een landelijke Molen dag gehouden. Op Huisduinen was vanaf 1597 tot circa 1605 de van oorsprong Vlaam se molenaar Jelis Pietersz Platevoet molenaar. Ondanks dat de meelmolen is verdwenen bestaan er nog vernoemingen uit de periode van de molen. De bekendste is het Molengat, het zeegat tussen de Razende bol en de kust van Texel, ver moedelijk diende de molen in het zeiltijd- perk bij het invaren als een baken. Lucas Jansz. Waghenaer tekende op zijn kust- kaart in 1884 de Huisduinerkerk en de molen als zeebaken voor de scheepvaart. 1000 m Kustverkenning naar Lucas Jansz. Waghenaer, 1584. 1. Noordduin met baken 2. Kijfdijk, reeds bedreigde buitendijk |3. Korenmolen, later verplaatst naar x 4. Kerk, in 1599 in het buitenduin (Langendijck), in 1604 verloren gegaan. 5. Kijkduin.projectie Groene Dijk, 1584. Graanmaat De zakken graan hadden een in houd gerekend in de Amsterdamse maat. Dat betekende: 'De sacken tegen 36 per last welke gebruikt worden in en onder Alkmaar, Edam, Monnic- kendam en Purmerend'. Omdat de molen onder Alkmaar ressorteerde werd deze graanmaat ook hier ge hanteerd: 1 last 3010 liter, 28

Levend Verleden - Den Helder | 2001 | | pagina 28