Het stoomtramlijntje Den Helder-Huisduinen 25 Stoomtram (25 februari 1893) Huisduinen was vroeger een be kende badplaats. Nog steeds herin nert de Badhuisstraat daaraan. Al in de jaren '80 en 'go van de ne gentiende eeuw kwamen er veel badgangers. Alleen was er één pro bleem, namelijk het vervoer. Het enige middel dat nog te doen was, bestond uit paard en wagen. Op 24 februari van het jaar 1893 maakte Jan Pot zijn plannen bekend om een (stoom-) tramlijn aan te leg gen. Hij kreeg de toestemming waarom hij had gevraagd en begon plannen te maken. OP 7 mei 1895 werd in Alkmaar de NV Tram Hel der - Huisduinen opgericht, beter bekend als de "H.H". Pot werd di recteur van dit maatschappijtje. De "H.H." stelde een uiterst moderne trambaan voor. Die begon bij het Wierhoofd, bij hotel "Den Burg", vanwaar de boten van de dienst "Texel- Den Helder" vertrokken. Daarna ging het verder over de zee dijk tot 430 meter van de vuurto ren, beter bekend als "Lange Jaap". Dit was een smalspoorlijntje van 700 mm (een smalspoor houdt alle spoorbreedtes in onder 1435 mm). Veel materiaal werd door Pot zelf gebouwd. Hij probeerde een loco motief met petroleummotor te bou wen, maar de pret was van korte duur omdat die niet zo goed was als verwacht. Toen heeft Pot twee stoomlocomotieven bij Backer und Rueb besteld. Ze hadden een verti cale stoomketel (wat verder niet in Nederland voorlcwam). De rijtuigen werden ook door hem gebouwd, op kiponderstellen wel te verstaan. Zelf bouwde hij ook twee grote rij tuigen. In 1896 werden de wagons naar Den Helder gevaren.De remi se van de baan was in Huisduinen, met daar op een zomerwoning, en conducteurwoning en er naast een trambar. Op 7 juli 1896 werd de lijn geopend met 8 ritten v.v. die 20 minuten duurden. Aan de lijn la gen de volgende haltes: Kaaphoofd (post 32), Vischmarkt (post2i), Poststeeg (post 13) en Kruisweg (post 9). Post 9 was belangrijk, want die lag in de buurt van het voormalig HSM station (dat inmid dels is afgebroken). Met de eerste klasse koste 'n rit 15 cent en met de tweede 10 cent. Kinderkaarten wer den alleen verkocht aan kinderen, of personen die kleiner waren dan 120 cm. De tram reed alleen 's zo mers. Men begon zo tegen Pinkste ren en eindigde eind september. In de jaren 1899-1901 werd de lijn ook

Levend Verleden - Den Helder | 2001 | | pagina 25