Veldnamen Huisduinen Buitengedijkt in de periode vóór 1750 Het is niet zó vreemd dat de veld namen (benamingen van een stuk land) die voorkomen in oude akten en op landkaarten van onze gemeente niet meer gebruikt wor den en voor ons zelfs onbekend zijn. Niet alleen is er door overs tromingen heel veel land verloren gegaan, ook de invoering van het kadaster, dat in de Franse tijd is begonnen en in 1832 werd vol tooid, verdrong met zijn letters en cijfers vele veldnamen naar de achtergrond. Wat er nog van over bleef verdween langzaam uit het taalgebruik of ging verloren aan stadsuitbreiding. In onze gemeen te is nog maar een klein aantal namen bekend (waarover meer in een volgend nummer van "Levend Verleden"). De vroeger gebruikte veldnamen waren meestal samengestelde prak tische namen en werden gebruikt om onderscheid te maken tussen bijvoorbeeld verhuur of eigendom. Het kunnen algemeen bekende Ne derlandse woorden zijn. Bijvoor beeld veld of akker, plaatselijke soortnamen bijvoorbeeld koog, (buitendijks land), weer andere uit de aardrijkskundige gesteldheid bij voorbeeld nollen, waarbij men de betekenis uit de oudere taal moet opmaken. Een stuk land droeg vaak meer dan één naam, het werd bijvoorbeeld vernoemd naar grootte of hoedanig heid, dan weer naar vorm of bezit ter. De (veld) namen geven ons niet alleen inzicht in de taalkunde, maar ook in het vroegere landschap. Zo als het verschil van hoog en laag, de gesteldheid van de bodem, de be groeiing, het gebruik van de bo dem, de grootte, de vorm, de lig ging, de naam van eigenaar of ge bruiker. De periode vóór 1750 Door vernietigende overstromingen en afbrokkelende duinen zijn er in het verleden 'een aantal' dorpen Huisduinen geweest. Steeds wer den de dorpsbewoners door het zeewater landinwaarts gedrongen en genoodzaakt een nieuw dorp te stichtten. Gemeten vanaf de dijk van Huisduinen lag het laatste ver dronken (middeleeuwse) dorp op zo'n 1500 meter in noordwestelijke richting. Het gebied rondom dat dorp kende vele veldnamen. De na men in onderstaand hoofdstuk heb ben tot voor de jaren 1750, of in een vroegere periode, deel uit gemaakt van dat verdolven (afgegraven) ge bied. NB. Lees in onderstaand hoofdstuk voor Huisduinen: het buitengedijkte middeleeuwse Huisduinen. -Antgebuert, oostelijk van Huisdui nen en ten zuiden van de Kerk buurt. -Boekwere, opgeslibd schorrenge- bied ten zuidoosten van de Pape- nesserdijk. -Butterhoek, (betekent goed weide land) land aan de oostzijde van Huisduinen, strekte zich noord oostelijk van de huidige Butterrug verder uit; de voormalige Butter hoek is grotendeels in de Breewijd verdwenen. -Cleylant langs de Harsterwegh. -Croft- of Oosterbuurt, ten westen van de korenmolen in Huisduinen, een rij houten huisjes, omstreeks 1604 buitengedijkt en prijsgege ven, (croft is: omheind stukje grond). -Enge Wiel, wiel is binnenwater overgebleven na dijkbreuk Mars diepzeedijk van 1662 (eng, in ande re delen van Nederland enk of es genoemd is: veld - akker of wei) ten noorden van Erfprins in Marsdiep, in 1745-1746 door dijkterugname geheel verdwenen. -Flodt, eigenlijk het 'drijvende' op slappe moerasachtige grond, onder Huisduinen bij het Grote Wiel. -Groenedijk, de tweede inlaagdijk inlands achter de Kijfdijk aanleg voor 1584. -Hammer, de naam van land dat oorspronkelijk in een bocht of in ham was gelegen (ham, bocht, in ham). -Harsterwegh liep vanaf het Oude land - nu vanaf ten westen van Fort Erfprins evenwijdig boven de Fort- weg achter manége Bruin langs in westelijke richting, (nu Schulpen- gat), land aan de weg van deze naam, die door vochtig land naar zanderige hoogte voerde, noemde men het Cleylant. Ook: weg naar of van de Harst, Friese naam voor Horst, zandige ophoging in vochti ge omgeving, meestal met struikge was begroeid. -Heykesdiep, noordelijk zwinnen- gebied als buitendijks weidegebied boven het Nieuwediep door Huis- duiners in gebruik. -Hoogboolcke, een voormalige klei ne zandbank door de Papenesser- dijk van zee afgesloten, in 1691 ge deeltelijk verdolven (boolcke, bol is zandplaat). -Kerkbuurt, rondom de Huisdui- nerkerk zijn in een halve cirkel aan de oostzijde de boerenwoningen

Levend Verleden - Den Helder | 2001 | | pagina 21