Het bestuur van het eiland Huisduinen Huisduinen is vele eeuwen ouder dan Den Helder; reeds in de ge eeuw komen we deze naam tegen, terwijl Den Helder eerst in het begin van de 16e eeuw wordt genoemd. In de gouden eeuw begint het Huisduinen te overvleu gelen; dit proces gaat in de 18e eeuw steeds verder en in 1805 ver huist het bestuur definitief naar Den Helder. Men spreekt daarna nog enige jaren van 'Helder en Huisduinen', doch na 1835 ver dwijnt de naam 'Huisduinen' bij de aanduiding van de gemeente naam definitief uit de officiële stukken en blijft alleen 'Helder', later 'Den Helder', over. Over het vroeg-middeleeuws be stuur van Huisduinen is heel wei nig bekend. Dit is ook het geval met de latere middeleeuwen. Huisdui nen behoorde toen tot het bezit van het huis Egmond. De naam Huis duinen treffen wij voor het eerst aan in de 'Blaffert'(lijst van goede ren) van de St.Maartenskerk te Utrecht.Uit deze gegevens blijkt, dat de Utrechtse kerk reeds lange tijd te Huisduinen (en Oudendorp de Torp) een zestal hoeven, door gelovigen geschonken, heeft beze ten. Oudendorp lag op het grondge bied van de gemeente Den Helder ten westen van het Noordhollands Kanaal, ten oosten van de spoorlijn en tussen de 'bedekte gemeen schapslinie' en de Doggersvaart. Als dorp is het vermoedelijk in het begin van de i4e eeuw verdwenen; in 1600 bevonden zich ter plaatse - toen Torp genoemd - twee woon huizen en een begraafplaats, welke in de i8e eeuw nog werd gebruikt. Ter plaatse trof men nog resten tuf steen aan, vermoedelijk van het dorpskerkje. In 1283 beleende Floris V aan Wil lem van Egmond (Heer van Eg- mond) het gebied van Huisduinen. In de beleningsoorkonde staat on der andere het volgende te lezen: "Roerende de vercooping van Huijsduijnen en de Oudendorpe. Wi Florens, Grave van Holland, or- conden allen den ghenen die dese tjegenwoirdighe letteren zullen zien jof horen, dat wi ons Dorpe Huijsduijnen en de Oudendorpe met al dien rechte en-de met al dien datter toebehoird alzo als si onse zijn, hebben vercocht onsen getrou wen Haren Willem van Egmond om derhalf hondert pond pennighe die hi ons ghehelike betaelt heeft Uit deze beleningsoorkonde blijkt dat de vader (Graaf Willem II) en de grootvader (Graaf Floris IV) van Graaf Floris V reeds rechten op het gebied van Huisduinen bezaten. Het huis van Egmond Huisduinen werd hiermede een deel van de bezittingen van het Huis van Egmond. De bewoners van Huisduinen genoten de be scherming van de Heer van Eg mond en waren hem daarvoor be lasting verschuldigd. Het 'Hoge en Lage Regt' (inclusief de doodstraf) werd in naam van de Heer van Eg mond uitgeoefend door de Baljuw en de Schout en Schepenen. Het Rechthuis (Raadhuis) stond van ouds op Huisduinen. Daar werden de vergaderingen van Baljuw en Schout en Schepenen en de zittin gen van het Gerecht gehouden. Het cachot lag onder het vertrek waar de vergaderingen werden gehou den. Het raadhuis werd in de twee de helft van de vorige eeuw afgebro ken als gevolg van de uitbreiding van de Huisduiner-school. Verga deringen van het dorpsbestuur von den later ook plaats in Den Helder, in de herberg 'De Roode Leeuw'. Verscheidene graven van Egmond hebben de heerlijkheid bezeten. Tot in 1568 de Graaf van Egmond Lamoraal op bevel van de Hertog van Alva te Brussel werd onthoofd, waarbij al zijn bezittingen verbeurd werden verklaard. Acht jaar later kreeg zijn zoon, Graaf Philips, de bezittingen weer terug. Hierna ging het snel bergafwaarts met de bezittingen van de Graaf van Eg mond. In 1590 nam zijn broer La moraal de bezittingen over. Deze verkocht in 1599 gedreven door schulden en zware hypotheken, aan Isaac le Maire de landen genaamd "de' Oogeduijnen in de banne van Huusdunen". In 1607 kochten de Staten van Hol land en West Friesland het 'Hoge Regtover de heerlijkheid Huisdui nen. Onder de Egmonden werd het plaatselijke bestuur uitgeoefend door de schout, bijgestaan door schepenen. Na 1607 geschiedde dit door een baljuw, tevens schout en 7 schepenen, die regeerden op grond van door hem - na goedkeuring van Gecommitteerden Raden - vastgestelde keuren. De baljuw/schout oefende volledige ju risdictie uit, zodat ter plaatse ook executies konden geschieden. Aan dit 'Hoge' recht herinnert in Huis duinen nog de oude naam 'het Gal- !9

Levend Verleden - Den Helder | 2001 | | pagina 19