Huisduinen juli 1934 Het begin van de jaren dertig gaf voor het kustdorp een aantal ver anderingen door het gemeentelijk uitbreidingsplan van 1931. Zo zou de Huisduinerweg, wat de bena ming betreft, voortaan eindigen bij de kruising met de Tuintjes- weg; het verdere gedeelte naar het dorp toe kreeg de naam Badhuis straat. Daarbij zou de Duinweg doorgetrokken worden tot het Gal genveld, zeg maar tot de achterzij de van restaurant de Branding. Verder kwamen er op veel plaat sen zomerwoningen, de kerktoren kreeg een nieuw uurwerk en er kwam een derde postbestelling, gelijk met een nieuw postkantoor aan de kluft. Het werd gevestigd in een dubbel woonhuis met aan de ene zijde het postkantoor en aan de andere zijde de woning van de rijksveldwachter. De regelmati ge autobusverbinding die met Den Helder werd onderhouden voor zag ook 's winters in een behoefte en veel toeristen gaven de voor keur aan goedkope kleine- of hou ten woningen. Ook werd de Afsluitdijk nog gezien als een voordeel voor de badplaats; veel Groningers, Friezen en andere gasten en dagjesmensen 'van over de dijk' bezochten Huisdui nen, ondanks de betaling die zij moesten doen wegens de crisis- of steun-tolheffing van de Afsluit dijk. 'Nieuwbouw deed het inwonertal stijgen, en de zielental op Huis duinen vooruitgaan. Mensen, die van buitenleven houden, moeten hier hun huisje bouwen, 't is heus geen bezwaar hier te wonen', aldus de Helderse Courant in het jaar overzicht van 1933. Maar wie woon den er nu in het kustdorp, wat wa ren hun namen, hoe groot waren de gezinnen en wat voor beroepen hadden zij. De twee oud-Huisdui- ners Jan Leen en Joop Kikkert heb ben dat voor het jaar 1934 uitge zocht en er een complete lijst van samengesteld. Badhuisstraat 1. Zomerwoning van de Fam. A.J. de Vries grossier Kanaalweg 44. Er waren 2 zoons. Woning (X) 3. Huize Salo Fia zomerwoning van de Fam. Prins Kanaalweg (Kruisweg). 2 kinderen. 5-7 Postkantoor. Kantoorhoudster Mevr: G. Goedknecht-Kuiper. Een zoon. 9. Rijksveldwachter. W.C.J. Brou wer. 11. Fam. A.J. Klein kruideniers winkel. 13. Idem, bovenwoning. 17 Fam. D.W. Waardenburg broodbakker idem. M. Glim arbeider. 19. Vroegere meisjes weeshuis; 1934 ijssalon van Hanse, later ijssalon van de Fam. Cor laan, dochters en een zoon. 21. (In de steeg) Mej: C.G. Burger dienstbode. 23. Fam. M. Bontes groentenwin- kel; zoon Cor had een honden kar om de groenten bij zijn klanten te brengen er waren 3 dochters en een zoon. (nr. 23 vervallen). 25. De zij-ingang van de school (geb: is nu het dorpshuis). 27. De Heer H. Brands hoofd der school, zat ook in het bestuur van Huisduiner belang, had een dochter. Idem, Mej. G. Bakker huis houdster. 31. Fam. W.G.F. de Ruyter, park knecht (naam van het huis was Huize de Norm). Postkantoor 15

Levend Verleden - Den Helder | 2001 | | pagina 15