zend huizen waren nog zonder wa terleiding. In 1907 kwam er een watertoren in Den Helder, rond 1920 had vrijwel elk huis een kraan. (C.H. van Heusden. Den Helder, stad van mijn dromen, 1960, blz. 107 e.v.) strandafname door Afsluitdijk Na de afsluiting van de Zuiderzee was het bovendien snel gedaan met het brede strand. De sterk in kracht toe genomen stroming door het Schul- pengat bleek op den duur fnuikend voor de ontwikkeling van Huisdui nen als badplaats. Wel werd midden jaren dertig het oude (houten) bad paviljoen nog vervangen door de bouw van een grote ontspannings zaak aan het in 1929 geopende Bad hotel. Eigenlijk was het te laat. Te recht vermeldt het gemeenteverslag over 1935 dat de N.V. Zeebad Huis duinen "door goede reclame en aan passende pensionprijzen" al het mo gelijke deed om "vreemdelingen" te trekken. Maat 't ging niet goed. Ten dele door de economische crisis, maar ook "door de gewijzigde situatie van het zeestrand vóór het Badhotel". Na de oorlog 1940-1945 waarin zes tien woningen werden verwoest, schrijft Wieger Bruin, de door het ge meentebestuur benoemde stede- bouwkundige die de wederopbouw zal begeleiden in de brochure "Het toekomstig Den Helder" (1948): Huis duinen heeft wel voorlopig zijn bad- strand verloren, maar niet zijn be staansrecht. Het zal blijven een dorp van eigen aard, waar men op Den Hel ders grondgebied forens kan spelen." Maar die mogelijkheden tot woning bouw bleven beperkt. Allereerst door de zee (dijkverzwaring), daarnaast door defensie (militair oefenterrein in het duingebied) en tenslotte "milieudefensie" (beschermd na tuurgebied). Woningstichting Den Helder, sinds 1915 in het dorp actief, neemt in 1949 de exploitatie op zich van de 38 zgn. "Oostenrijkse woningen", tussen Bad huisstraat en Duinweg aan de oost zijde van het dorp en van de Villa Driehuizen en de Tillenhof. Bouwen doet Woningstichting pas weer in de jaren zeventig. Een plan netje voor de Rembrandtstraat wordt getekend als compensatie voor de hui zen die door de dijkverzwaring zijn afgebroken. De stichting stelt be taalbare huizen voor 200,per maand), een variant op goedkope hui zen die in het Friese Drooge Ham zijn ontdekt. De gemeente wil er niet aan, waarna Openbare Werken een huis van 300,per maand tekent. Een huur die een aantal "slachtoffers" van de dijkverzwaring nooit kan op brengen. Het plan Rembrandtstraat krijgt een heel ander karakter. Aan nemer Van der Wal krijgt vervolgens de handen op elkaar voor een boer- derijvorm, met vier huizen onder een kap. Woningstichting vindt ze ideaal om ervaring op te doen op het gebied van koopwoningen. Vier "boerderij en" worden gebouwd, in totaal zes tien huizen. Als in 1974 de gesprek ken beginnen wordt de prijs geschat op 74.000,als ze drie jaar later klaar zijn belopen de stichtingskos- ten inmiddels 117.000. Het enor me succes van het plannetje keert zich vervolgens tegen de initiatiefnemers. Woningstichting krijgt een karren vracht kritiek te verwerken op het in *975 genomen besluit de huizen te verdelen naar volgorde van inschrij ving. Het resultaat van die keuze was, aldus de kritiek, dat de huizen voor namelijk werden verkocht aan men sen, die dichtbij het vuur zaten. Zij meldden zich reeds als kandidaat-ko pers toen de gemiddelde Nieuwedie- per nog niets van het plan wist. Ook werden enkele huizen verkocht aan "slachtoffers" van de stadsvernieu wing in de binnenstad. Anton Pieckhof In 1981 beginnen op uitnodiging van Huisduiner Belang gesprekken over de bouw van enkele bejaardenwo ningen. Huisduiner Belang dacht aan vankelijk aan een terreintje bij de dijk, doch daar bleken de eigendomsver houdingen moeilijk te liggen. De aan dacht richtte zich vervolgens op de grond rond het dorpsplein; een par ticulier terrein en vooral het veldje met de twee oude huisjes van Woningstichting. Voorzitter Rob Dol vraagt Woningstichting de "eenzij dige en elitaire" bevolkingsopbouw van Huisduinen wat te doorbreken met bejaardenwoningen en/of klei ne woningen voor jonge gezinnen. "Met deze woningen kan tevens aan het pleintje wat vorm worden gege ven Pottemanhuisjes, serrewoningen en allerlei andere ontwerpen passeren de revue. Ze zijn te groot, te klein, te duur of stuiten op bezwaren van buurtbewoners. In 1986 zijn Wo ningstichting en Huisduiner Belang het eens over een plan voor eenen twintig huizen. Doordat de gemeen te andere prioriteiten stelt (sociale wo ningbouw in Julianadorp) laat de uit voering jaren op zich wachten en moet Woningstichting uiteindelijk zelfs van het plan afzien, ofschoon de bouwvergunning al in huis is. Pas in het voorjaar van 1991 krijgt Wo ningstichting groen licht voor een herzien plan met veertien woningen. Mevrouw A.M. Koger, wier huur huisje moest wijken voor dit Anton Pieckof, slaat de eerste paal en krijgt tien maanden later officieel de "laat ste sleutel" uitgereikt. Het Anton Pieckhof blijkt een door slaand succes. "Ik had het wel tien keer kunnen verhuren", verklaart di recteur G. Seegers op 24 januari 1992. Kerkje Ook zonder te bouwen draagt Wo ningstichting in de jaren negentig in belangrijke mate bij tot de verbete ring van Huisduinen. Vooral de in drukwekkende restauratie van het Huisduiner kerkje. Sinds 1648 wa ren precies op deze plek in het dorp kerkdiensten gehouden. In 1851 was op de fundamenten een nieuw hou ten kerkje neergezet, waarvan delen dienst zouden doen bij de bouw van het sfeervolle stenen kerkje dat in

Levend Verleden - Den Helder | 2001 | | pagina 13