als bebouwing van het Galgenveld en een "Tuindorp" in de duinvallei gaan niet door, of slechts een héél klein beetje. Sporen van plannen die nooit tot uitvoering gebracht zijn vinden we nog wel. De aanzet aan het begin van de Duinweg voor de weg naar het "Tuindorp" bij het latere "Avondrust" bijvoorbeeld. Ook de aanzet tot de weg over het Galgenveld. En ter hoog te van de Villa Driehuizen zit nog al tijd die merkwaardige knik in de Duinweg met dat ogenschijnlijk over bodige verbindingsstraatje tussen Duinweg en de Badhuisstraat. Een paar villa's tegen de duinen, wat twee de woningen voor Helderse elite aan de Kijkduinlaan en Duinweg en iets van een begin van wat ooit een "schil- dersbuurt" tot diep in de Huisduiner polder had moeten worden. Daarbij bleef het wel zo ongeveer. Waterleidingbedrijf, ca. 7900. Waterputten en waterleiding "Het regt tot het halen en verkoop- en van water uit de nabij Huisdui nen gelegen waterputten onder de verplichting van de leveranties van het benodigde versch drinkwater aan het garnizoen voor den tijd van drie jaren in te gaan den ie july 1854" werd verpacht aan j.J. Breet voor de som van 337,10 per jaar". Waterventers mochten echter aan de burgers niet meer dan 1 cent per emmer (van 12 liter) vragen. En zo kon het in droge tijden nog wel eens gebeuren dat de waterventers hun water niet uit de waterputten van Huisduinen, maar uit de fort grachten haalden. Dat was dichtbij en geheel gratis! Het transport van drinkwater voor de koopvaardij schepen in de haven was al hele maal een geweldige opgave. De wa terschuit uit Schoorldam was goed koper! Vandaar dat burgemeester mr. K.j.C. Stakman Bosse op 18 no vember 1854 gaarne concessie ver leende aan de Amsterdammer mr. Ch. Bosch Reitz c.s. tot exploitatie van een Duinwater Leiding Maat schappij. Er kwam een waterbassin, pomp en watertoren in de duinen en een waterleidingbuis langs de Huisduinerweg via Kanaal- weg/Hoofdgracht naar de Buitenha ven bij de Kruisweg. In juli 1856 stroomde het eerste duinwater door een leiding naar de Buitenhaven. De pachter van de waterputten Jan Ja- cobszoon Breet kreeg een bedankje, maar de waterventers bleven ge woon rijden, want de gewone bur gers bleven nog jarenlang verstoken van aansluiting op het waterleiding net. Aanvankelijk haalden de water- boeren hun water (nu gratis) uit de waterputten bij het Galgenveld, la ter mochten ze tegen een kleine ver goeding water aftappen van de wa terleiding. Ook waren er waterschip pers die schepen op de ree van wa ter voorzagen. Vooral toen er steeds meer stoomschepen kwamen was er veel water nodig! Pas eind 1900 is het waterleidingbe drijf aan de gemeente gekomen. Ook toen waren er nog geen dui zend aansluitingen - ruim vijfdui- 12

Levend Verleden - Den Helder | 2001 | | pagina 12